Covid-19 zagraża katolickim szkołom, Ziemia Święta prosi o pomoc

Covid-19 zagraża katolickim szkołom, Ziemia Święta prosi o pomoc
Fot. Depositphotos
3 miesiące temu
KAI / pk

Panika wywołana koronawirusem dziesiątkuje katolickie szkolnictwo. Rodziców, którzy w wyniku sanitarnych obostrzeń stracili pracę, nie stać na opłacanie czesnego. We Włoszech zagrożona zamknięciem jest co trzecia z 12 tys. szkół. W Jordanii i Palestynie bankructwo grozi 103 szkołom katolickim.

Bezpieczne są natomiast szkoły katolickie w Izraelu, gdzie państwo zadeklarowało swoją pomoc w kryzysowej sytuacji.

Najbardziej dramatyczna jest jednak sytuacja w Jordanii i Palestynie. Aby szkoły katolickie szkoły mogły dalej funkcjonować potrzeba ponad 7 mln euro. Nie mogąc liczyć na pomoc państwa, łaciński patriarchat Jerozolimy wystosował apel do chrześcijan na całym świecie - powiedział Radiu Watykańskiemu biskup pomocniczy Jerozolimy, Giacinto-Boulos Marcuzzo.

„Szkoły katolickie w Ziemi Świętej zawsze potrzebują wsparcia, bo zależy nam aby w ojczyźnie Jezusa silna była obecność chrześcijan i kościelnego szkolnictwa. Katolickie szkoły pomagają chrześcijanom pozostać w Ziemi Świętej. Bez nich niemal wszyscy by odeszli. Na skutek Covid-19 pozbawieni zostaliśmy wszelkiej pomocy. Rodziny chrześcijańskie, które do tej pory pokrywały mniej więcej połowę kosztów, teraz nie są w stanie tego robić, bo nie mają już żadnych dochodów, same walczą o zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb. Wszystko zostało zamknięte, nie ma pracy. A my nie chcemy zamknąć naszych szkół, nie chcemy zwalniać nauczycieli, odsyłać naszych uczniów. Nie chcemy, aby musieli emigrować. Dlatego zwracamy się z tym nadzwyczajnym apelem o pomoc do Kościoła powszechnego“ – powiedział papieskiej rozgłośni bp Giacinto-Boulos Marcuzzo.

Do szkół katolickich w Ziemi Świętej uczęszcza 20 tys. uczniów, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. Pracuje w nich 5 tys. nauczycieli. Jak mówi bp. Marcuzzo, szkolnictwo to jedno z najskuteczniejszych narzędzi pokoju w tym regionie. “Powszechnie wiadomo, że tam gdzie jest szkoła kościelna, nie ma poważnych problemów społecznych”- zaznaczył biskup pomocniczy patriarchatu Jerozolimy.

Tych, którzy zechcieliby wesprzeć finansowo szkolnictwo katolickie w Ziemi Świętej, prosi on o kontakt listowny na adres appeal@lpj.org, albo o zwrócenie się do lokalnego oddziału Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Covid-19 zagraża katolickim szkołom, Ziemia Święta prosi o pomoc
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Covid-19 zagraża katolickim szkołom, Ziemia Święta prosi o pomoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.