Cracoviae Merenti dla "Arki Pana" w Nowej Hucie

Cracoviae Merenti dla "Arki Pana" w Nowej Hucie
Medal Cracoviae Merenti to odznaczenie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa. Otrzymał go m.in. Jan Paweł II.
KAI / slo

Arka Pana - parafia Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie otrzymała 19 września srebrny medal Cracoviae Merenti. To pierwsza świątynia wzniesiona w tej części miasta, dzięki staraniom metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły i po dramatycznych wydarzeniach walki mieszkańców o krzyż.

Władze PRL - owskie, które początkowo zgodziły się na budowę kościoła, nakazały wówczas usunięcie symbolu wiary z robotniczej dzielnicy.

Medal Cracoviae Merenti to odznaczenie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa. Otrzymał go m.in. Jan Paweł II.

Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski w trakcie przemówienia zwrócił uwagę na to, że w 2012 roku zbiega się kilka ważnych wydarzeń w życiu parafii Matki Bożej Królowej Polski: 60-lecie parafii, 55-lecie poświęcenia krzyża na placu budowy, 35-lecie konsekracji kościoła, 20-lecie koronacji Matki Bożej Fatimskiej koroną papieską. "Powstanie kościoła było wydarzeniem historycznym, ponieważ Nowa Huta miała być miastem bez Boga" - mówił prezydent. "Kościół ten jest miejscem o historycznym znaczeniu i prężnie działającym ośrodkiem życia duchowego i kulturalnego"- dodał.

DEON.PL POLECA

Natomiast proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski, ks. Edward Baniak mówił, że medal ten jest ogromnym wyróżnieniem, a na Nową Hutę patrzyły zatroskane oczy wielu księży i biskupów. Dodał też, że w trudnych wydarzeniach w Nowej Hucie brali udział "ludzie ze wsi". "Oni pojmują Ojczyznę jako ojcowiznę i nie dadzą się tak łatwo z niej usunąć, charakteryzują się też rozumną pobożnością i poczuciem wolności, są świadomi swej wiary" - podkreślił ks. Baniak. "Dziś to piękna i mądra dzielnica i trzeba podziękować tym ludziom, ponieważ należy im się szacunek" - zaznaczył proboszcz.

- Arka Pana w istocie była oazą wolności schronieniem, przyczółkiem wolnej myśli w mieście, które miało być wielkim społecznym eksperymentem, laboratorium nowego człowieka wyzutego z tradycji, odciętego od korzeni, ślepo wierzącego w propagandę. Udział w wydarzeniach religijnych i kulturalnych, w kursach i wykładach, które odbywały się w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski ukształtowały tymczasem pokolenia ludzi świadomych, krytycznych i samodzielnie myślących. Trudno przecenić zasługi duszpasterzy i parafian, którzy angażowali się w życie swojego kościoła - podkreśla Bogusław Kośmider przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

W 1960 roku władze PRL kazały usunąć drewniany krzyż, ustawiony w miejscu, w którym miał powstać pierwszy nowohucki kościół. 27 kwietnia 1960 r. mieszkańcy wyszli na ulicę i stanęli w obronie krzyża. Doszło wówczas do starć z milicją. Dzięki staraniom ówczesnego metropolity krakowskiego - kard. Karola Wojtyły w 1967 r. doszło do rozpoczęcia budowy kościoła Arka Pana, lecz już w innym miejscu. W miejscu, w którym miał powstać tamtejszy kościół stoi krzyż, który został wykonany z brązu i ma 4,85 m wysokości. Są na nim ważne słowa z homilii Jana Pawła II, którą wygłosił w 1979 roku w Mogile "Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja, ewangelizacja nowego millenium".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cracoviae Merenti dla "Arki Pana" w Nowej Hucie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.