Nowa Huta rusza na podbój Polski

Nowa Huta rusza na podbój Polski
PAP / pz

Młodzi nowohuccy artyści chcą zmienić negatywny stereotyp Nowej Huty i dlatego pokażą swoją twórczość w ramach projektu Nowa Huta Export. Pomysł - koncert, wystawę, wykład, promocję książki - zrealizują w grudniu w Warszawie, Bytomiu, Wrocławiu i Krakowie.

- Nowa Huta Export jest interdyscyplinarnym cyklem imprez, podczas których publiczność poczuje barwną, choć na co dzień niedostrzegalną, duszę miejskich blokowisk. Chcemy udowodnić, że Nowa Huta jest ciekawą dzielnicą, zamieszkaną przez młodych ludzi, którzy robią rzeczy niezwykłe, tworzą nową i szalenie interesującą rzeczywistość - powiedział Bzyk (właściwie Marcin Bąk), lider nowohuckiego zespołu muzycznego WU-HAE będącego inicjatorem projektu.

DEON.PL POLECA

2 grudnia artyści zawitają do klubu Fonobar w Warszawie, 8 - do Bytomskiego Centrum Kultury, a 9 do wrocławskiego klubu Łykend. W Krakowie wystąpią 15 grudnia w klubie Barka.

W każdym mieście głównym punktem programu imprezy z cyklu Nowa Huta Export będzie koncert WU-HAE, na którym publiczność usłyszy przede wszystkim utwory z albumu "Opera Nowohucka" wydanej w 2009 r. z okazji 60-lecia powstania krakowskiej dzielnicy. - Nowa Huta jest żywym pomnikiem czasów PRL-u, a piosenki na płycie komentują jej dzieje - mówił Bzyk.

Oprócz koncertu w miastach odbędzie się jednodniowa wystawa wielkoformatowych zdjęć. Goście imprezy zobaczą na nich portrety nowohucian autorstwa Grzegorza Ziemiańskiego. - Sfotografowane przeze mnie osoby wpisują się w historię Nowej Huty, działają na jej rzecz. Zdjęcia są tym ciekawsze, że zrobiłem je w prywatnych mieszkaniach nowohucian - wyjaśnił Ziemiański.

Elementem projektu będzie również wieczór autorski działacza na rzecz Nowej Huty, Macieja Twaroga, połączony z promocją wydanego w tym roku "Alfabetu nowohuckiego przedmieścia". - Książka składa się z ponad 300 haseł. Są one opisem mojego podwórka - Osiedla Wandy i zamieszkujących je głównie w latach 80. ludzi. Wtedy np. "ławka" miała inne znaczenie niż teraz. Była na podwórku miejscem integrującym dzieci. Dziś ławki likwiduje się sprzed bloków po to, aby była "cisza" - powiedział Twaróg.

Ponadto w każdym mieście Adam Grzanka z kabaretowej formacji Chatelet wygłosi wykład i pokaże prezentację multimedialną na temat sztucznej inteligencji. - Spróbuję przedstawić wizje algorytmu behawioralnego, możliwości i zagrożenia jakie niesie. Test Turinga, określający zdolność maszyny do posługiwania się językiem ludzkim i mający udowodnić opanowanie przez maszynę umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego, nie jest już wiarygodny. My sami zaś nawet nie zauważamy, że zaczynamy darzyć uczuciami maszyny - stwierdził w rozmowie z PAP Grzanka.

Projekt Nowa Huta Export był już realizowany, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa, w Budapeszcie w 2011 r. - Węgrzy albo nie kojarzą Nowej Huty, albo kojarzą ją - tak jak większość społeczeństwa polskiego - negatywnie jako dzielnicę Krakowa budowaną przez komunistówn - powiedział Bzyk. - Węgrzy byli zszokowani pozytywnym obrazem Huty, który poznali dzięki nam - dodał.

Grupa WU-HAU zapowiedziała kontynuację promocji Nowej Huty w 2013 r. za granicą.

Kilkuosobowy zespół WU-HAE powstał w 1999 r. Jego założycielem i liderem jest Marcin Bąk, używający pseudonimu artystycznego - Bzyk. Członkowie grupy piszą zaangażowane społecznie teksty o Nowej Hucie i tworzą muzykę elektroniczną, rockową i hardcorową. Wydali trzy płyty, m.in. "Operę Nowohucką", na której gościnnie można usłyszeć m.in. Macieja Maleńczuka, Grzegorza Markowskiego, Olafa Deriglasoffa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowa Huta rusza na podbój Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.