Cud świętego Januarego. Krew się nie rozpuściła. Wierni wstrząśnięci
16 grudnia to jeden z trzech dni w roku, kiedy wierni zebrani w neapolitańskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czekają na cud św. Januarego. Polega on na przemianie zaschniętej krwi męczennika w stan płynny. Jak podają włoskie media, cud jeszcze się nie wydarzył. Dla wielu wiernych jest to zapowiedź nieszczęść.
- Cud św. Januarego, polegający na upłynnieniu jego krwi, zdarza się trzy razy w roku, w tym 16 grudnia. Dziś cud jeszcze się nie wydarzył, co niektórzy wierni uznają za złą zapowiedź.
- Krew nie zmieniła stanu m.in. w 1939 i 1980 roku, przed wielkimi katastrofami. Kościół podkreśla, że relikwie są symbolem wiary, a nie narzędziem przepowiadania przyszłości.
- Przyczyna zjawiska pozostaje niewyjaśniona, choć niektórzy naukowcy sugerują, że może być związana z naturalnymi właściwościami substancji, jak tiksotropia.
Nie powtórzył się cud świętego Januarego
Dziś rano, tuż po godzinie 10, prałat Vincenzo De Gregorio wziął z katedralnej kaplicy ampułkę z krwią świętego Januarego, jednak okazało się, że tym razem cud się nie wydarzył.
Mimo że duchowny szedł w procesji z relikwiami, potrząsając i obracając nimi, krew nie zmieniła swojego stanu skupienia. Dla wielu wiernych zebranych w świątyni jest to oznaka zbliżającej się klęski. W homilii zaznaczono, że na świecie trwa wiele wojen, a różne miejsca nawiedzają klęski żywiołowe.
Zapiski historyczne wskazują, że krew męczennika nie uległa upłynnieniu we wrześniu 1939 roku, gdy wybuchła II wojna światowa, oraz w 1980 roku, na krótko przed katastrofalnym trzęsieniem ziemi, które dotknęło Włochy.
Nie jest wykluczone, że krew męczennika jeszcze dziś się nie rozpuści. Relikwie będą wystawione do wieczora, więc cud w każdej chwili może się powtórzyć.
Cud św. Januarego to nie wyrocznia
Warto przypomnieć słowa arcybiskupa Neapolu Domenico Battaglii, który nie raz zaznaczał (nawet w momencie, gdy cud miał miejsce), że „ta krew nie jest wyrocznią, z którą należy się konsultować, ani tym bardziej miejskim horoskopem, którego funkcją jest przepowiadanie szczęścia lub nieszczęścia”.
- Relikwia męczennika to znak, który wskazuje na konieczność podążania za Chrystusem zwłaszcza w momentach, kiedy oddalamy się od Niego - mówił abp Battaglia w 2023 roku.
Kościół także z dużym dystansem odnosi się do cudu świętego Januarego i nigdy oficjalnie go nie uznał.
Kim był święty January?
Św. January, biskup i męczennik żyjący na przełomie III i IV wieku, został skazany na śmierć podczas prześladowań chrześcijan za rządów cesarza Dioklecjana. Według tradycji kościelnej tuż po jego egzekucji jedna z kobiet zebrała do flakonika jeszcze płynną krew świętego.
Cud związany z krwią św. Januarego ma miejsce trzy razy w roku: w sobotę przed pierwszą niedzielą maja, 19 września – w dniu liturgicznego wspomnienia świętego, oraz 16 grudnia.
Pomimo licznych badań, nie udało się w pełni wyjaśnić tego zjawiska. Niektórzy naukowcy sugerują, że zjawisko może mieć naturalne przyczyny, związane np. z tiksotropią – właściwością niektórych substancji, które zmieniają stan pod wpływem ruchu lub wstrząsów.
Źródło: fanpage.it / tk
Skomentuj artykuł