Cud świętego Januarego: krew upłynniła się dziś o godz. 9.26

Cud świętego Januarego: krew upłynniła się dziś o godz. 9.26
Moment potwierdzenia przez arcybiskupa Neapolu, ż e19 września 2022 r. znów dokonał się cud krwi św. Januarego (fot. Chiesa di Napoli/YouTube)
ilmattino.it/mk

Oczekiwanie na cud św. Januarego, dokonujący się w święto męczennika, które przypada 19 września, zostało spełnione. Wierni obecni w katedrze w Neapolu byli znów świadkami upłynnienia się krwi w relikwiarzu i - jak doniosły media - stało się to o godz. 9.26.

"Znak krwi po raz kolejny" - takie słowa wypowiedział metropolita Neapolu abp Domenico Bataglia podczas porannych uroczystości w katedrze. Arcybiskup potwierdził tym samym, że cud krwi w dniu św. Januarego znów się dokonał, co dodatkowo machaniem białą chusteczką przekazano licznym wiernym zgromadzonym w neapolitańskiej katedrze. Jak odnotowano na stronie ilmattino.it, świadkami wydarzenia byli także ministrowie spraw zagranicznych i kultury oraz wiceprzewodniczący włoskiego parlamentu.

"Słowa arcybiskupa zostały przyjęte długimi brawami. Powtórzenie cudu jest odczytywane przez wiernych jako dobry znak dla Neapolu i Kampanii" - napisano na stronach ilmattino.it. Jak przypomniano, cud krwi św. Januarego zdarza się trzy razy w roku: 19 września - w kalendarzowe upamiętnienie św. Januarego, w sobotę poprzedzającą pierwszą niedzielę maja oraz 16 grudnia.

Oczekiwanie na upłynnienie się krwi jest zwykle pełne niepokoju. W poprzednich latach, w grudniu 2021 r. oraz w grudniu 2020 r. krew nie zmieniła stanu skupienia i pozostała w formie bryłek. Za każdym razem kiedy nie dochodzi do cudu krwi, budzi to wśród wiernych obawy, bo wielu z nich uznaje takie wydarzenie za zapowiedź nieszczęść. Historycznie odnotowano, że do upłynnienia się krwi męczennika nie doszło we wrześniu 1939 r., kiedy rozpoczęła się II wojna światowa i w 1980 r., niedługo przed tragicznym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Włochy.

Św. January był biskupem i męczennikiem z przełomu III i IV w. Został stracony w czasie prześladowań za panowania cesarza Dioklecjana. Zgodnie z tradycją Kościoła, tuż po zamordowaniu świętego do jego ciała zbliżyła się jedna z kobiet i do flakonika zaczerpnęła jeszcze nie zastygłą krew męczennika.

Zjawisko upłynniania się grudek krwi św. Januarego obserwowane jest od XIV w. Kościół jak dotąd nie zajął oficjalnego stanowiska w sprawie natury tego wydarzenia.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Powierz swoje troski świętym orędownikom

Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. (J 15,7)

Każdego dnia martwimy się o wiele spraw: zdrowie,...

Skomentuj artykuł

Cud świętego Januarego: krew upłynniła się dziś o godz. 9.26
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.