Cud w Grobie Pańskim w Jerozolimie? Liderzy kilku Kościołów ogłosili niezwykłą informację

(fot. pixabay)
KAI / kw

Prace renowacyjne w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, jednym z najważniejszych miejsc świętych chrześcijaństwa, będą kontynuowane.

Wielu mówi, że to "cud", ponieważ przez wiele wieków chrześcijanie różnych Kościołów nie byli w stanie osiągnąć porozumienia.

Do dziś zresztą klucze do Bazyliki Grobu Świętego przetrzymują dwie muzułmańskie rodziny. Paradoksalnie to wyznawcy islamu okazali się być najlepszymi rozjemcami w ciągnących się od wieków konfliktach między zwaśnionymi odłamami chrześcijaństwa.

DEON.PL POLECA

Ugodę podpisali jednak 27 maja przedstawiciele trzech właścicieli świątyni: Kościoła grecko-prawosławnego, patriarchatu ormiańskiego oraz - w imieniu Kościoła katolickiego - franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.

Tak więc nic już nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć kolejne prace remontowe. Już na przełomie lat 2016 i 2017 została odremontowana kopuła wieńcząca kaplicę oraz ustabilizowano strukturę nośną kaplicy nad tradycyjnym Grobem Chrystusa. Teraz trzeba położyć nową posadzkę w całej bazylice, zniszczoną przez dostającą się tu wodę.

Zobacz, co kryje wnętrze grobu Jezusa [WIDEO] >>

Nowy projekt będzie wykonywany w dwóch etapach: w pierwszym, który rozpocznie się we wrześniu, przeprowadzone zostaną szczegółowe badania, które wykonają dwa włoskie instytuty naukowe. Wyniki tych badań, od których uzależnione są dalsze prace, spodziewane są za rok. Przez ten okres bazylika będzie dostępna dla odwiedzających, zapewnia porozumienie.

- Fakt, że prawosławni, ormianie i katolicy łacińscy wspólnie zgodzili się na kontynuowanie prac renowacyjnych w bazylice Grobu Pańskiego, jest efektem coraz większej między nami przyjaźni, jaka rozwija się w ostatnich latach - podkreślił przełożony Kustodii o. Francesco Patton. O nowym etapie w stosunkach, który łączy te trzy Kościoły w służbie i misji dla Świętego Miasta Jerozolimy mówił też grecko-prawosławny patriarcha Teofil III.

Już w marcu 2016 r. Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie porozumiały się, że uszkodzone płyty marmurowe z kopuły wieńczącej kaplicę będą oczyszczone lub wymieniane stopniowo albo w całości oraz wyraziły zgodę na stabilizację struktury nośnej kaplicy. Prace rozpoczęto w maju tegoż roku.

Wspólną zgodę wszystkich Kościołów katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego, obecnych w tej świątyni, na remont uznano za sensację, gdyż porozumienie z 1852 r. (tzw. status quo), regulujące prawo własności i korzystania z tego najświętszego miejsca chrześcijaństwa, nie dopuszcza w praktyce żadnych zmian w codziennym rytmie funkcjonowania świątyni. Wcześniej albo w ogóle nie zgadzano się na jakiekolwiek prace remontowe, albo zezwalano na nie z wielkim trudem.

Nowy projekt ma być finansowany ze składek i dotacji. O. Patton poinformował, że pierwsze dotacje zadeklarował już dom panujący Jordanii oraz Stolica Apostolska (pół miliona dolarów).

Grób Pański w położonej na Starym Mieście w Jerozolimie bazylice jest jednym z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Kaplica powstała w miejscu, gdzie w wydrążonej grocie, na skalnej półce złożono zdjęte z krzyża, zawinięte w całun ciało Jezusa. Ścianę za nią zdobią trzy obrazy Zmartwychwstania. Każdy z nich należy do innej wspólnoty chrześcijańskiej: katolików, Ormian i Greków.

Chrześcijanie czczą w tym miejscu ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie Jezusa. Dla wyznawców prawosławia jest to bazylika nie Grobu, lecz Zmartwychwstania (Anastasis). Każdego roku świątynię odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów.

Badania współczesnej archeologii potwierdzają, że wiele przemawia za tym, iż grób Jezusa mógł znajdować się na terenie obecnej bazyliki. Przed dwoma tysiącami lat miejsce to znajdowało się poza murami miasta. Pierwszą świątynię w tym miejscu wzniesiono w czasach cesarza Konstantyna w 335 r. Po zniszczeniach w VII, XI i XIX wieku zawsze odbudowywano i uzupełniano to miejsce i w efekcie powstała mieszanina małych kościółków, kaplic i przybudówek. Największe zniszczenia spowodował pożar w 1808 r. Cała budowla rozpościera się na powierzchni o wymiarach około 100 na 120 metrów. Bazylika Grobu Pańskiego jest dziś wspólną własnością różnych wyznań. Największą część zajmują prawosławni oraz katolicy łacińscy i ormianie. Małe części świątyni należą do wyznawców Kościołów koptyjskiego, syryjskiego i etiopskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cud w Grobie Pańskim w Jerozolimie? Liderzy kilku Kościołów ogłosili niezwykłą informację
Komentarze (4)
AG
Adam Gancarz
2 czerwca 2019, 17:26
Chrześcijanie się porozumieli. To jeden z największych cudów świata. Czyżby rzeczywiście byli uczniami Chrystusa?..
6 czerwca 2019, 07:48
Jie Chrześcijanie tylko katolicy i prawosławni 
KN
Krzysiek Niepiekło
2 czerwca 2019, 10:12
Nie wiem - kiedy katolicy zrozumieją, że jak nie ma ciała, to nie ma grobu. Prawosławni chociaż potrafią myśleć.
AG
Adam Gancarz
2 czerwca 2019, 17:36
Można tak, można inaczej. To naprawdę nie ma większego znaczenia. Szanujemy miejsce pochówku (czy jak kto woli - grób) ze względu na Osobę pochowaną. Dla mnie osobiście więcej znaczy np. Najświętszy Sakrament, ale nikomu bym nie odbierał prawa, ani ujmował wielkości innego przeżycia religijnego. Nas wszystkich adoracja Pana razem wzięta i tak to mało wobec Niego.