Cygańskie sukcesy na rynku pracy w kryzysie

8 lat temu
KAI / Radio Watykańskie / slo

Ponad 2,5 tys. Cyganów znalazło w Hiszpanii pracę, a wielu pomoc, formację i poradę prawną, dzięki specjalnemu Programowi Acceder. Powstał on z inicjatywy Fundacji Secretariado Gitano ("Sekretariat Cygański"), a jego zadaniem jest promowanie ludności cygańskiej na rynku pracy.

Pomimo wysokiego bezrobocia, jakie panuje w Hiszpanii, dzięki Programowi Acceder, który skierowany jest przede wszystkim do Cyganów, w 2012 r. ponad 2,5 tys. osób znalazło pracę, 3 tys. ukończyło kursy zawodowe, a blisko 16 tys. znalazło poradę prawną i pomoc.

Większość to kobiety (57 proc.) i osoby poniżej 35. roku życia (65 proc.). Ponadto Fundacja Secretariado Gitano, odpowiedzialna za program, pomogła w utworzeniu ok. 140 nowych firm i zakładów pracy w ubiegłym roku.

"Jest to wyraźny przykład, że nawet w czasie kryzysu, jeśli znajdą się odpowiednie środki, można uzyskać dobre wyniki. 40 proc. Cyganów nie ma pracy. "Takie programy jak Acceder, które oferują formację i pracę, są fundamentalne - podkreśla dyrektor Fundacji Secretariado Gitano, Isidro Rodríguez.

Program Acceder działa od 2000 r. Od tego czasu łącznie skorzystało z niego ponad 70 tys. osób, głownie Cyganów. Jego skuteczność zwróciła uwagę za granicą. Został już wprowadzony w Bośni i Rumunii.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka książek


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cygańskie sukcesy na rynku pracy w kryzysie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.