Cyryl prosi o modlitwę za ofiary zamachów

Cyryl prosi o modlitwę za ofiary zamachów
(fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV)
6 lat temu
PAP / kn

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl zaapelował we wtorek do wiernych, by pamiętali w modlitwach o ofiarach ataków terrorystycznych w Wołgogradzie i Piatigorsku. Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej uczynił to w tradycyjnym orędziu bożonarodzeniowym.

Słowa Cyryla przekazały wszystkie państwowe stacje telewizyjne i radiowe.
"Poprośmy Pana o zdrowie dla rannych, wsparcie dla cierpiących i spokój dusz zmarłych" - powiedział patriarcha. "Niech mury dzielące ludzi runą w tym pięknym dniu Bożego Narodzenia; runą pod naporem miłości do Chrystusa, waszej miłości do bliźniego" - wskazał.
Życzenia na Boże Narodzenie obywatelom Rosji złożył też prezydent Władimir Putin. Podkreślił, że święto to "służy jednoczeniu milionów ludzi na gruncie wspólnych wartości duchowych i tradycji historycznych, których nieodłączną częścią jest wzajemny szacunek, zgoda, miłosierdzie i troska o bliźniego".
We wtorek przypada Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, starszego od gregoriańskiego, wprowadzonego w 1582 roku reformą papieża Grzegorza XIII. W tym terminie święta obchodzą prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.
W nocy z poniedziałku na wtorek Cyryl celebrował w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji, mszę z okazji Bożego Narodzenia. W trwającej ponad dwie godziny liturgii, będącej odpowiednikiem katolickiej pasterki, uczestniczyło około 5 tys. osób. Był wśród nich rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew z żoną Swietłaną.
Prezydent Putin wziął udział w bożonarodzeniowej liturgii w nowo wyświęconej cerkwi Cudownego Obrazu Chrystusa Zbawiciela w Soczi, nad Morzem Czarnym. Świątynię wzniesiono w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Olimpijskiego, na którego terenie znajduje część aren zbliżających się 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Boże Narodzenie wschodnich chrześcijan poprzedzał 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany zwłaszcza przez ostatnie dni przed świętami i w samą wigilię. W wigilię nakazuje się nawet powstrzymywanie od picia napojów, aż do spożycia uroczystej kolacji.
Z badań socjologicznych wynika, że Boże Narodzenie świętuje 65 proc. Rosjan.
29 i 30 grudnia w dwóch zamachach bombowych w Wołgogradzie - na dworcu kolejowym i w trolejbusie - zginęły 34 osoby, a 108 zostało rannych. Natomiast 21 października wskutek wybuchu bomby w autobusie komunikacji miejskiej zginęło tam sześć osób, a rannych zostało 50.
Z kolei 27 grudnia w Piatigorsku w Kraju Krasnodarskim w eksplozji samochodu osobowego, zaparkowanego w pobliżu komendy policji drogowej, śmierć poniosły trzy osoby.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cyryl prosi o modlitwę za ofiary zamachów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Cyryl prosi o modlitwę za ofiary zamachów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.