Czechy: pismo episkopatu odrzuciło tekst abpa Pragi

Czechy: pismo episkopatu odrzuciło tekst abpa Pragi
(fot. Creator:Markus Lalinek / Wikipedia Commons / CC BY)
KAI / kw

Media poinformowały o tym, że w Kościele w Czechach doszło do niecodziennego sporu między kardynałem Dominikiem Duką a wydawanym przez tamtejszy episkopat "Katolickým Týdeníkem", który odrzucił artykuł arcybiskupa Pragi.

PUBLIKUJEMY PEŁNY TEKST OŚWIADCZENIA REDAKTOR NACZELNEJ "TYGODNIKA KATOLICKIEGO" (tłum. Marzena Władowska CHR):

Bardzo mi przykro z powodu nieporozumienia dotyczącego artykułu Ks. Kardynała Dominika Duki opublikowanego 5 sierpnia na stronie gazety parlamentarnej i następnie 6 sierpnia na blogu Ks. Kardynała.

Dział medialny Praskiej Kurii Arcybiskupiej zaproponował artykuł Tygodnikowi Katolickiemu w czasie, kiedy najbliższy 33 numer był już prawie gotowy do druku. O tym, że artykułu nie będzie można opublikować w przyszłości nie było w ogóle mowy.

Odrzucam spekulacje o cenzurze Ks. Kardynała. Dominik Duka ma do dyspozycji przestrzeń prawie w każdym drugim wydaniu Tygodnika Katolickiego i jeśli będzie sobie tego życzył będzie tak również w przyszłości.

DEON.PL POLECA

Katerina Koubova, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego

Treść depeszy KAI:

W Kościele w Czechach doszło do niecodziennego sporu między kardynałem Dominikiem Duką a wydawanym przez tamtejszy episkopat "Katolickým Týdeníkem", który odrzucił artykuł arcybiskupa Pragi.

Autor napisał go w reakcji na zamordowanie przez islamistów we Francji księdza Jacquesa Hamela, zalecając większą ostrożność wobec muzułmanów.

Redakcja odmówiła druku artykułu, ale kardynał zamieścił go na swoim blogu. Ostrzegł w nim m.in. przed bagatelizowaniem zamachów terrorystycznych i podkreślił, że atak na kapłana winien stanowić "memento dla wszystkich, którzy chcą przypisywać takie czyny tylko chorym psychicznie lub frustratom". Ten, kto przemilcza prawdziwe przyczyny lub je zakłamuje, przyczynia się do samobójstwa naszej cywilizacji - przestrzegł prymas Czech.

W swoim tekście zaznaczył jednocześnie, że nie chce stawiać znaku równości między islamem a terroryzmem. Ostrzegł jednak przed "nierozsądnym" przyjmowaniem uchodźców i przed wyrozumiałością dla terrorystów. "W tej sytuacji pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby więcej modlili się za ofiary terroru, zamiast szukać wymówek i przeprosin terrorystów" - napisał autor.

Dyskusję wokół odrzucenia artykułu arcybiskupa Pragi redakcja pisma określiła jako "burzę w szklance wody". Inni natomiast uważają, że jest to oznaka otwartego sporu między częścią czeskich katolików a ich prymasem. Zwracają przy tym uwagę, że "Katolický Týdeník" ukazuje się pod patronatem Czeskiej Konferencji Biskupiej, której przewodniczącym jest obecnie właśnie kard. Duka.

Historyk Jaroslav Šebek powiedział w rozmowie z gazetą "Pravo" z 9 sierpnia, że kardynał uderza obuchem w głowę część katolików już choćby tym, że w niektórych sprawach głosi inne poglądy niż papież Franciszek. Ponadto wielu osobom przeszkadza to, że prymas Czech skłania się ku poglądom prezydenta Miloša Zemana, który jest zdecydowanym przeciwnikiem przyjmowania przez swój kraj muzułmańskich uchodźców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czechy: pismo episkopatu odrzuciło tekst abpa Pragi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.