Prymas Czech: kard. Macharski odegrał ważną rolę w przetrwaniu naszego Kościoła

Prymas Czech: kard. Macharski odegrał ważną rolę w przetrwaniu naszego Kościoła
(fot. youtube.com)
KAI/ ed

O roli byłego metropolity krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego w ocaleniu od zagłady Kościoła w Republice Czeskiej i przetrwaniu zakonu dominikanów przypomniał w liście kondolencyjnym skierowanym na ręce kard. Stanisława Dziwisza prymas Czech, kard. Dominik Duka OP.

Oto tekst tego listu w tłumaczeniu na język polski:

W imieniu Czeskiej Konferencji Biskupiej, kapłanów i wszystkich wiernych w Republice Czeskiej chciałbym wyrazić z prawdziwym wzruszeniem żal i przekazać szczere kondolencje z powodu śmierci byłego arcybiskupa krakowskiego, kardynała Franciszka Macharskiego, którego słusznie można nazywać naszym przyjacielem. Wspierał on wysiłki mające na celu odrodzenie życia Kościoła w naszym kraju, był w stałym kontakcie z kardynałem Františkem Tomáškiem, przyjmował nas w Krakowie i w ten sposób stał się jednym z najważniejszych informatorów świętego Jana Pawła II o życiu Kościoła w byłej Czechosłowacji.

Brał udział w przygotowaniu i wyświęcenia niektórych naszych księży, którzy w okresie dyktatury komunistycznej nie mogli studiować i stać się kapłanami w normalny sposób. Dla mnie jako dominikanina radosnym był także fakt, że zmarły metropolita krakowski był członkiem Trzeciego Zakonu Dominikanów oraz wielkim przyjacielem i protektorem ówczesnego prowincjała polskich dominikanów, ojca Michała Mroczkowskiego, który położył wielkie zasługi dla przetrwania i istnienia zakonu dominikanów w okresie totalitaryzmu w Czechosłowacji, na Węgrzech, ale także i w krajach byłego Związku Sowieckiego.

Jego wsparcie nie ograniczało się jedynie do dominikanów, ale pomógł zorganizować pomoc, jaką nam udzielała Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w Potrzebie) z siedzibą w Königstein. Swoją osobowością i autorytetem ten Książę Kościoła ochraniał i dawał nam niezbędne uprawnienia dla otrzymania takiej pomocy. To niesamowite, jak wiele osób, ile instytucji nam pomagało, a którym należy się także nasza wdzięczność. Jeszcze raz pragnę wyrazić wielkie podziękowanie zmarłemu słowami: niech pan Bóg odpłaci za wszelkie dobro! Deo Gratias!

DEON.PL POLECA

Kardynał Dominik Duka OP
Arcybiskup Praski, Prymas Czech
i przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Czech: kard. Macharski odegrał ważną rolę w przetrwaniu naszego Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.