Częstochowa gotowa na przyjęcie pielgrzymów

Częstochowa gotowa na przyjęcie pielgrzymów
(fot. Artur Nowacki / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

W Częstochowie szczyt pielgrzymkowy. Każdego dnia na Jasną Górę przybywają teraz tysiące głównie pieszych pielgrzymów. Do przyjęcia "szczególnych gości" przygotowane jest także miasto. W Częstochowie działa Miejsko - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Miasto, jak co roku, opracowało szczegółowy plan zabezpieczeń pielgrzymek. Przygotowano m.in. miejsca parkingowe, przenośne kabiny WC, punkty czerpania wody pitnej, dodatkowe kontenery i kosze na śmieci, drogi ewakuacji medycznej.

Miejski Zarząd Dróg i Policja zapewniają bezpieczną organizację ruchu w strefie podjasnogórskiej, a Policja i Straż Miejska bezpieczeństwo na trasach wejścia pielgrzymek oraz podczas uroczystości. Do Częstochowy prowadzi kilka stałych tras przemarszu. W tym roku najwięcej grup pieszych zmierza od strony Mirowa.

Dodatkowa Izba Przyjęć uruchomiana jest w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Królowej Bony 1/3. Tam przyjmowani są wszyscy pacjenci wymagający pomocy lekarsko-pielęgniarskiej. Oddziały lekarskie pracują
w systemie całodobowym. Uruchomione zostały dodatkowe karateki pogotowia. Do przyjęcia gości zagranicznych idących w pielgrzymce wojskowej przygotowany jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny na Parkitce. Zaplanowano nawet miejsca lądowania śmigłowców.

DEON.PL POLECA

Zabezpieczenie sanitarno-epidemiologiczne zapewnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie. W pobliżu Jasnej Góry ustawionych jest 27 przenośnych kabin WC. Uruchomione są punkty czerpania wody pitnej a w ciągu Alei Najświętszej Maryi Panny także zdroje uliczne czynne przez cały okres pielgrzymkowy.

Miejski Zarząd Dróg i Policja zapewnia bezpieczną organizację ruchu na podstawie uzgodnionego projektu zmian organizacji ruchu w strefie podjasnogórskiej w sezonie pielgrzymkowym w tym roku. Policja i Straż Miejska zapewnia bezpieczeństwo pielgrzymom na trasach wejścia oraz uroczystościach zgodnie z planem operacyjnym Policji i otrzymanym wykazem wejścia pieszych pielgrzymek na teren miasta Częstochowy.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu zapewnia dodatkowe kontenery i kosze na śmieci.

Od 9 sierpnia w Częstochowie działa Miejsko - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Ponad 100 tys. uczestników około 150 pieszych pielgrzymek z różnych stron Polski dotrze w sierpniu na Jasną Górę.

Tradycyjnie szczyt pielgrzymkowy przypada na okres poprzedzający święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia). W najbliższych dniach do jasnogórskiego sanktuarium przybywać będzie od kilku do kilkunastu grup pielgrzymów. Największe z nich liczą kilka tysięcy uczestników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Częstochowa gotowa na przyjęcie pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.