Modlą się za KUL w drodze do Częstochowy

Modlą się za KUL w drodze do Częstochowy
(fot. Krzysiek dbk / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Jedną z głównych intencji 37. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest dziękczynienie za działalność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który będzie obchodzić stulecie istnienia.

- Módlcie się, aby KUL zawsze był wierny tradycji, ofierze fundatorów i tym dwóm najważniejszym słowom, że trzeba służyć Bogu i Ojczyźnie - prosił w homilii ks. dr Michał Głowacki, przedstawiciel rektora tej uczelni.

W tym kontekście przypomniał hasło Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego "Deo et Patriae". - Służ Bogu i Ojczyźnie ale przez ofiarę. Przecież ten uniwersytet powstał głównie z ofiary Karola Jaroszyńskiego, chociaż też z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego - mówił ks. dr Głowacki. Fundator przez pięć lat finansował uczelnię.

Dodał, że to hasło uniwersyteckie zobowiązuje, aby realizować te słowa właśnie przez własną ofiarę. Tłumaczył, że te słowa mówią wspólnocie akademickiej, że nie tam jest ich "ziemia obiecana" gdzie wygoda, ale tam gdzie mogą się podzielić tym, co zdobyli w murach uczelni. - To, co zdobyłeś, co wypracowałeś to własność Boga i Ojczyzny - mówił dalej kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

Przypomniał pątnikom, że na KUL jest jedno szczególne miejsce, gdzie takiej ofiary można się nauczyć. - Może są w Lublinie piękniejsze kościoły, może są bardziej klimatyczne, ale jeśli ktoś studiował na KUL, był z tą uczelnią jakoś związany to doceni kościół akademicki - wyjaśniał ks. dr Głowacki. Tam właśnie można spotkać studenta z różańcem w ręku, a obok profesora, którzy są wpatrzeni w Najświętszy Sakrament, w Serce Jezusowe, patrona uniwersytetu.

Kaznodzieja pytał zebranych co zrobić, żeby nie zapomnieć o tym, co jest tożsamością uniwersytetu, czyli o wezwaniu do służby Bogu i Ojczyźnie? - Zajrzyjmy czasem na KUL, bądźmy na dziedzińcu i zadumajmy się przy pomniku św. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, klęknijmy w kościele akademickim i zapatrzmy się w Serce Jezusowe - doradzał kapłan.

Na zakończenie homilii ks. dr Głowacki prosił pątników, aby wśród swoich intencji nie zabrakło modlitwy za Katolicki Uniwersytet Lubelski. - Módlcie się, aby KUL zawsze był wierny tradycji, ofierze fundatorów i tym dwóm najważniejszym słowom, że trzeba służyć Bogu i Ojczyźnie - zakończył.

Jedenasty dzień pielgrzymki oprócz wdzięczności za dar Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest także dniem wdzięczności za powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Wśród pielgrzymów na Jasną Górę jest dwóch tegorocznych neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej: ks. Grzegorz Kruk i ks. Paweł Zawada, którzy obdarzyli pielgrzymów swoim prymicyjnym błogosławieństwem.

37. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem "Uwierzcie w Ewangelię" zakończy się 14 sierpnia przed ikoną Matki Bożej Częstochowskiej. Pielgrzymów przywita tam metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik, który z tej okazji odprawi uroczystą Eucharystię.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlą się za KUL w drodze do Częstochowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.