Człowiek ma prawo wybrać każdą religię?

Człowiek ma prawo wybrać każdą religię?
(fot. sxc.hu)
Dawid Gospodarek / pz

W maju w krakowskim Instytucie Tertio Millennio odbywać się będzie seminarium poświęcone tematowi wolności religijnej, które zakończy się ciekawie zapowiadającą się debatą na ten temat.

Wolność religijna rozumiana jako brak przymusu w wybieraniu religii jest oczywista, i nikt dziś chyba tego nie neguje. W wolności powoływał Pan Jezus, o wolności jako obowiązkowej dla wiary uczył św. Augustyn, to samo powtarza Kościół przez wszystkie wieki.

Czy jednak to oznacza, że człowiek ma prawo wybrać dla siebie każdą religię?

Prawie 50. lat temu na Drugim Soborze Watykańskim uchwalono Deklarację o Wolności religijnej "Dignitatis Humanae". Bez wątpienia był to najbardziej kontrowersyjny i najszerzej dyskutowany dokument ze wszystkich zatwierdzonych przez ojców soborowych. Bardzo duży udział w jego uchwaleniu miał ówczesny arcybiskup krakowski, Karol Wojtyła.

Na czym polegały kontrowersje i czy zostały rozwiane?

Jednym z problemów, na jakie się napotykamy śledząc dzieje doktryny o wolności religijnej, jest zmiana podejścia do niej na ostatnim Soborze. Niektórzy wybitni teologowie, tacy jak o. Yves Congar OP czy ks. Hans Küng, uważali, że mamy tu do czynienia z zerwaniem z dotychczasowym nauczaniem Kościoła i jego radykalną zmianą. Ks. Joseph Ratzinger w swojej książce z 1966 roku stwierdził nie tylko wspomnianą zmianę nauczania, ale także istnienie sprzeczności w samej deklaracji "Dignitatis Humanae". Wiele lat później obecny papież zweryfikował swoje poglądy i kładzie nacisk na konieczność istnienia "hermeneutyki ciągłości" w nauczaniu Kościoła i patrzeniu na Vaticanum II.

Na seminarium poznamy dzieje doktryny o wolności religijnej i społecznym panowaniu Chrystusa. Zapoznamy się z podstawowymi pojęciami takimi jak prawo i wolność. Przebadamy wystąpienia Karola Wojtyły na Soborze, poświęcone wolności religijnej. Szukać będziemy postulowanej przez papieża Benedykta XVI hermeneutyki ciągłości oraz przyglądniemy się wspomnianym i innym związanym z tematem zagadnieniom.

Wśród gości będą o. dr Robert Plich (bioetyk, z którym poznamy naukę Kościoła o wolności sumienia) oraz dr hab. Marcin Karas (historyk idei, wykładowca UJ, który przeprowadzi nas przez dzieje nauki o wolności religijnej).

Seminarium będzie miało formę sześciu spotkań, odbywających się w terminach 7, 15, 22, 29 maja o godzinie 18:30 w siedzibie Instytutu Tertio Millennio (Kraków, ul. Dominikańska 3/13).

Seminarium zakończy się otwartą debatą między ks. Karolem Stehlinem FSSPX a dr. Pawłem Milcarkiem z Christianitas. Będzie miała ona miejsce 5 czerwca 2012 roku o godz. 18:30 w auli św. Tomasza w klasztorze oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie.

Zgłoszenia (informacje o sobie i krótką motywację) można kierować na adres e-mail:dawidgospodarek@gmail.com do 4 maja 2012 roku. Na ten adres prosimy także wysyłać wszelkie związane z wydarzeniem pytania.

Partnerami wydarzenia są:
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II
Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły:
DEON.pl, Rebelya.pl, franciszkanska3.pl oraz kwartalniki Christianitas i PRESSJE

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Człowiek ma prawo wybrać każdą religię?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.