"Człowiek zaczął wątpić w wartość ludzkiego życia"

"Człowiek zaczął wątpić w wartość ludzkiego życia"
(fot. Synod Katowice / youtube.com)
KAI / pk

Jedną z podstawowych krzywizn jest zwątpienie w coś najbardziej podstawowego, elementarnego, człowiekowi przynależnego, czyli w życie człowieka - mówił bp Marek Szkudło, który w czwartek, 2 czerwca, przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: "Święty Józef w sprawie obrony życia gromadzi drużynę niebieskich orędowników. Oto kolejny: święty (od niedzieli) ojciec Stanisław Papczyński".

- W najbliższą sobotę przypada 19. rocznica wizyty w Sanktuarium św. Józefa i w naszym mieście Jana Pawła II. To tutaj Ojciec Święty wskazał na św. Józefa jako pierwszego wielkiego obrońcę życia i zawierzył mu obronę poczętego życia w Polsce i na świecie oraz wszystkie rodziny w naszej ojczyźnie. Wierni temu przesłaniu przychodzimy od 12 lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca tutaj do tronu św. Józefa, aby przez wstawiennictwo Patriarchy z Nazaretu modlić się w intencji obrony życia i rodzin szczególnie tych, którym jest ciężko - mówił ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Szymon Rybak.

Konferencję nt. "Święty (już od niedzieli) ojciec Stanisław Papczyński - patron walki o życie poczęte" wygłosił ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, marianin. Posługuje w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jako rzecznik prasowy i wicedyrektor Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, prowadzi Ośrodek Wsparcia Płodności "Naprotechnologia". Prelegent ukazał o. Papczyńskiego jako patrona małżonków oczekujących potomstwa. Wskazał na naprotechnologię jako metodę leczącą bezpłodność.

DEON.PL POLECA

Mszy św. przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski.

W homilii celebrans odwołał się do słów św. Teresy od Jezusa: "Święty Józefie, przybrany Ojcze Boga Wcielonego i wierny Oblubieńcze Bogarodzicy Dziewicy Maryi. Z ufną prośbą przychodzę do Ciebie, abyś w dzisiejszej rzeczywistości zakłamania, zmaterializowania i zbytniego pośpiechu, uwrażliwiał moją duszę na wartości wieczne i nadprzyrodzone". - Linia prawdy jest prosta. To są słowa banalne wręcz w swej prostocie, a jakże ważne w czasach, które tak, jak poprzednie są czasami pośpiechu, ale chyba jeszcze bardziej niż wszystkie poprzednie są czasem zakłamania. Dzisiaj tej "prostej linii prawdy" potrzeba człowiekowi, który błądzi po pokrzywionych ścieżkach współczesności - powiedział bp Szkudło.

Ubolewał, że współczesny człowiek zaczął wątpić w wartość ludzkiego życia. - Jedną z podstawowych krzywizn jest zwątpienie w coś najbardziej podstawowego, elementarnego, człowiekowi przynależnego - w życie człowieka. Jest to jednocześnie zwątpienie w wielkość tych podstawowych i tradycyjnych instytucji, świętych instytucji, jakimi są małżeństwo i rodzina, krytykowanych dzisiaj zewsząd jako przestarzałe, niemodne, archaiczne - zaznaczył kaznodzieja.

Podkreślał, że życie jest największym darem otrzymanym od Boga. - Święty Józef, u którego dzisiaj gościmy, uczy nas ewidentnie, że życie człowieka jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci. Tego samego uczy nas bł. o. Papczyński. Za trzy dni ten wielki orędownik życia i prawdy, ten skuteczny patron dzieci nienarodzonych, godności życia i rodziców oczekujących wytrwale potomstwa, zostanie ogłoszony świętym - wskazał biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski wskazał na o. Papczyńskiego jako obrońcę życia. - Najważniejszy po Panu Bogu jest człowiek, każdy człowiek - ten pod sercem matki i ten, który już pochylony myśli o wieczności - powiedział bp Janiak.

Przypomniał, że 19 lat temu Jan Paweł II w Kaliszu wypowiedział za matką Teresą słowa, że naród, który nie szanuje życia jest na zatraceniu.

O. Tadeusz Rydzyk podziękował biskupom i wiernym za udział w uroczystości konsekracji kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, która odbyła się 18 maja z udziałem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego. Prosił też o modlitwę w intencji ojczyzny.

Podczas Mszy św. śpiewał zespół Abba Pater Music.

Nabożeństwo transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Człowiek zaczął wątpić w wartość ludzkiego życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.