Cztery centra ochrony dziecka pokrzywdzonego

Cztery centra ochrony dziecka pokrzywdzonego
(fot. peddhapati / flickr.com)
6 lat temu
KAI / slo

Kościół w Polsce utworzy niebawem cztery regionalne cztery centra ochrony dziecka pokrzywdzonego na skutek przestępstw pedofilii ze strony duchownych - zadecydowali biskupi diecezjalni obradujący dziś na Jasnej Górze.

Centra te będą miały charakter regionalny, ich celem będzie udzielanie wparcia i odpowiedniej specjalistycznej informacji (medycznej i psychologicznej) ofiarom przestępstw seksualnych ze strony osób duchownych. Biskupi zobowiązali się też do finansowania kosztów utrzymania Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, założonego przed rokiem przez o. Adama Żaka SJ, koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Bp Roman Pindel przedstawił biskupom zgromadzonym na Jasnej Górze szczegółowe wnioski z konferencji na temat ochrony dzieci i młodzieży przed pedofilią ze strony osób duchownych, jaka miała miejsce w Krakowie w czerwcu br. Organizatorem konferencji był o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Abp Stanisław Gądecki poinformował na konferencji prasowej, że biskupi - wychodząc naprzeciw prośbie o. Adama Żaka - postanowili utworzyć przynajmniej cztery regionalne centra ochrony dziecka pokrzywdzonego. Ich zadaniem - jak podkreślił - ma być odpowiadanie na potrzeby poszkodowanych osób nieletnich, ofiar przemocy seksualnej. Dodał, że działałyby one na zasadzie kontaktu międzyosobowego, skupiając wybitnych i doświadczonych specjalistów.

"Do centrów będzie mógł zgłosić się każdy, kto jest ofiarą i tam otrzyma odpowiednią informację i pomoc w zakresie jego statusu prawnego, dalszego postępowania, leczenia i odpowiedniej terapii" - podkreślił przewodniczący Episkopatu. Zaznaczył, że liczy iż na najbliższym zebraniu plenarnym Episkopatu w październiku br. zostaną przedstawione propozycje statutów przyszłych centrów, koszty ich funkcjonowania i można będzie przystąpić do ich bezpośredniej realizacji.

Abp Gądecki poinformował także, że biskupi jednomyślnie podjęli decyzję o wsparciu Centrum w Krakowie, utworzonego przez o. Adama Żaka, a którego celem jest koordynacja działalności Kościoła w Polsce w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą seksualną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cztery centra ochrony dziecka pokrzywdzonego
Komentarze (2)
I
icek
25 sierpnia 2014, 21:12
biskupi zapewne ze swoich pieniedzy będą utrzymywać te centra
E
Ewa
25 sierpnia 2014, 17:47
Brawo!

Skomentuj artykuł

Cztery centra ochrony dziecka pokrzywdzonego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.