Czy homoseksualista może żyć Ewangelią?

Czy homoseksualista może żyć Ewangelią?
(fot. blu-news.org / Foter / CC BY-SA)
7 lat temu
KAI / ptsj

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego osoby homoseksualne nie są potępiane za swą skłonność, nie do przyjęcia są ich relacje seksualne - przypomniał kard. Reinhard Marx na konferencji prasowej w Watykanie. Wskazał na konieczność rozpatrywania osobno konkretnych przypadków.

Są np. homoseksualiści, którzy "przez 30, 35 lat pozostają wierni sobie nawzajem, żyją razem przez tyle lat, jeden troszczy się o drugiego w ostatniej fazie życia… Czy mogę powiedzieć, że ich świadectwo jest bezwartościowe?" - pytał arcybiskup Monachium. Jego zdaniem inna będzie ocena w przypadku gejów, którzy "codziennie zmieniają partnera" i w przypadku tych, którzy "starają się żyć w czystości" albo być wiernymi w jednym związku.

Hierarcha oczekuje od duszpasterstwa towarzyszenia takim osobom, gdyż nawet w sytuacji opartej na błędzie, można zbudować coś pozytywnego. - Nie możemy powiedzieć, że ktoś nie może żyć Ewangelią, ponieważ jest homoseksualistą - zaznaczył przewodniczący episkopatu Niemiec.

Odnosząc się do kwestii osób rozwiedzionych, które zawarły nowe związki cywilne, wskazał, że w Niemczech debata na ten temat trwa już od dziesięcioleci. Zaproponował, by mówić nie tylko o nich, ale o wszystkich sytuacjach, które nie mieszczą się w "schemacie małżeństwa sakramentalnego", a jednak "nie są pozbawione wartości". Kard. Marx apelował, by zmienić język mówienia o takich parach, bez popadania w alternatywę "czarne lub białe", "wszystko albo nic". Odwołał się do adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium", w której papież Franciszek uczy, że powinniśmy widzieć i rozumieć osoby znajdujące się w takich sytuacjach, dostrzegając, co dobrego dzieje się w ich życiu.

Przewodniczący Episkopatu Niemiec wyjaśnił też, co miał na myśli proponując na obradach III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów zasadę stopniowalności. Dał przykład związków cywilnych, które oczywiście nie mogą być uważane za małżeństwo, ale są jego "fazą wstępną". Stopniowalność w tym przypadku oznacza prowadzenie ich krok po kroku do sakramentu.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka


Jednocześnie niemiecki purpurat dał wyraz przekonaniu, że choć dyskusje synodalne były bardzo ożywione, to przeważała na nich wola znalezienia tego, co wspólne.

- Jesteśmy przekonani, że Duch Święty wkracza w to, co robimy i coś nam mówi - dodał obecny na konferencji przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, abp George Pontier.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy homoseksualista może żyć Ewangelią?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.