Czy ksiądz uprawiał seks na ołtarzu? [WYJAŚNIAMY]

Czy ksiądz uprawiał seks na ołtarzu? [WYJAŚNIAMY]
(fot. shutterstock.com / twitter.com)

W zeszłym tygodniu wiele polskich mediów podało informację o filmie, na którym "ksiądz uprawiał na ołtarzu seks z innym mężczyzną".

Oto, co wydarzyło się naprawdę.

"Ksiądz uprawiał seks gejowski na ołtarzu"

"Nie tylko wierni z parafii w Kildorrery, ale wszyscy katolicy w Irlandii są w szoku. Młody ksiądz z kościoła pod wezwaniem Św. Bartłomieja pomylił sypialnię z ołtarzem" - czytamy w serwisie Fakt. Informację, której źródłem są tabloidy (Daily Mail i Irish Mirror), podały również RMF MAXXX, onet.pl czy tygodnik Wprost.

Polscy czytelnicy dowiedzieli się z tych doniesień, że "film nakręcił sam kapłan" oraz, że "sprawą jurnego księdza zajmie się policja, bo doszło do zbezczeszczenia kościoła. Kościół i ołtarz trzeba będzie poświęcić na nowo".

DEON.PL POLECA

Niektóre polskie media powołują się również na słowa niejakiego Pata Buckleya, przy czym jedne określają go jako "biskupa", a inne jako "samozwańczego biskupa", który miał powiadomić władze kościelne o incydencie. Nikt w polskich mediach jednak nie sprawdził tych rewelacji.

Jakie są fakty?

Postanowiliśmy zadzwonić do diecezji Cloyne w Irlandii, na terenie której znajduje się kościół św. Bartłomieja w Kildorrery, w którym miało zostać wykonane nagranie.

"Zdjęcia wyglądają, jakby wykonano je w naszym kościele" - przyznaje ks. Eamon Kelleher, jedyny kapłan pracujący w parafii. - "Ale śledztwo trwa".

Ks. Kelleher nawiązał do śledztwa, które zostało rozpoczęte na prośbę władz diecezji Cloyne przez irlandzkie służby. "Nie wiem, kto brał udział w nagranym akcie. Jestem w parafii dopiero 1,5 roku" - mówi ks. Kelleher - "Tak naprawdę zobaczymy, jaka jest prawdziwa natura tych zdjęć po zakończeniu badań. Nikt nie wie, kto brał udział w tym akcie, twarze były zamazane. To wszystko musi być zweryfikowane".

Warto również zwrócić uwagę na informacje podawane w lokalnych rzetelnych mediach, które stwierdzały jedynie, że Kościół Katolicki w Irlandii przekazał zdjęcia, na których widać mężczyzn uprawiających seks na ołtarzu, z których jeden miał na sobie ornat.

Diecezja Cloyne odmówiła jakichkolwiek dalszych komentarzy ze względu na dobro śledztwa i "przestępczą naturę rzekomego wydarzenia".

Seks gejowski w kościele?

Mimo więc, że media już wydały wyrok na domniemanego księdza, który miał zbezcześcić katolicką świątynię poprzez akt homoseksualny na ołtarzu, to sprawa wydaje się niejasna: nie wiadomo, czy to był ksiądz, czy film został nagrany w kościele, ani tak naprawdę, kiedy wydarzenie miało miejsce. Historia została jednak uznana za prawdziwą i dodatkowo ubarwiona przez media tym, że ksiądz miał wyszukiwać partnerów przez internet. I mamy medialny "skandal".

Ks. Kelleher w czasie rozmowy nie chciał jednak krytykować mediów wskazując, że taka już jest ich natura, że szukają sensacji. Zauważył jednak, by czytając takie doniesienia, pomyśleć o "mieszkańcach Kildorrery, dla których związek ich parafii z tymi zdjęciami jest bardzo trudny".

"Naturalnie, musimy przestrzegać zasad prawa" - dodał ks. Kelleher - "I parafianom bardzo zależy na tym, by dotrzeć do prawdy i zweryfikować, co tak naprawdę się wydarzyło".

Jak podkreślają irlandzkie media, zdjęcia ujrzały światło dzienne trzy tygodnie przed referendum na temat zliberalizowania prawa aborcyjnego oraz trzy miesiące przed wizytą papieża z okazji Światowego Spotkania Rodzin.

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtworzy islamistablog.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Czy ksiądz uprawiał seks na ołtarzu? [WYJAŚNIAMY]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.