Czy nowy "rejestr pedofilów" kryje księży? Adam Żak SJ wyjaśnia sprawę

Czy nowy "rejestr pedofilów" kryje księży? Adam Żak SJ wyjaśnia sprawę
(fot. shutterstock.com)
wp.pl / kw

"Ministerstwo Sprawiedliwości z rozmysłem kryje księży" - takie zarzuty stawia się autorom nowego publicznego rejestru sprawców przestępstw seksualnych. W rejestrze nie ma ani jednego księdza. Dlaczego? Oto odpowiedź.

W wywiadzie dla wp.pl Adam Żak SJ - pełnomocnik Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży - wyjaśnia, że nie może być mowy o ukrywaniu księży przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości.

"Zgodnie z ustawą w rejestrze publicznym znajdują się recydywiści, czyli sprawcy najcięższych przestępstw seksualnych m. in na szkodę osoby małoletniej, którzy zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia" - mówi jezuita - "Z tego co wiem żaden z księży, których publicznie wymienia się w mediach, nie był recydywistą skazanym za najcięższe przestępstwa i dlatego nie są wymienieni w rejestrze jawnym".

Jak dodaje ks. Żak, nie ma "żadnego spisku". Do wglądu osób uprawnionych bowiem, np. dyrektorów szkół czy organizatorów kolonii, przesłany został niejawny rejestr zawierający większą listę nazwisk.

DEON.PL POLECA


Jak wskazuje jezuita, ważne jest, by dostrzegać, że problem przestępstw seksualnych względem dzieci ma szerszy charakter: "badania jednoznacznie pokazują, że wykorzystywanie seksualne małoletnich jest problemem społecznym" - twierdzi ks. Żak.

Jezuita dodaje, że opinia publiczna usiłuje wykazać, że dotyczy kwestia pedofilii dotyczy wyłącznie lub głównie duchowieństwa, ale fakty wskazują, że to "jako społeczeństwo mamy problem. (…) Skala problemu w naszym społeczeństwie jest zatrważająca, bo aż 12,4 proc. dzieci między 11. a 17. rokiem życia doświadczyło przynajmniej jednej z form wykorzystania seksualnego. Takie są dane z najnowszych badań".

"Zamiast domyślać się spisków między Ministerstwem Sprawiedliwości a Kościołem trzeba się motywować i jednoczyć w budowaniu skutecznej strategii ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą na skalę ogólnopolską" - podsumowuje jezuita.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Krzyżak

Mało jest w Polsce osób, które wzbudzają tak skrajne opinie. Ona jednak wydaje się tym zupełnie nie przejmować. Taki ma charakter, podobno niełatwy.

Ponad 60 lat temu jako młoda kobieta, była więźniarka obozu w Ravensbrück,...

Skomentuj artykuł

Czy nowy "rejestr pedofilów" kryje księży? Adam Żak SJ wyjaśnia sprawę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.