Czy odbędzie się tegoroczny "Różaniec do Granic Nieba"? "Inicjatywa nie ma aprobaty Episkopatu"

Czy odbędzie się tegoroczny "Różaniec do Granic Nieba"? "Inicjatywa nie ma aprobaty Episkopatu"
Fot. Thérèse Westby / unsplash.com
PAP / tk

Fundacja Solo Dios Basta 1-8 listopada organizuje "Różaniec do Granic Nieba". "Inicjatywa ta nie ma aprobaty Komisji ds. duszpasterstwa KEP. Nie była też konsultowana na poziomie KEP – powiedział rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Wyjaśnił, że "każdy biskup diecezjalny może wyrazić zgodę na organizację na terenie jego diecezji różnych inicjatyw o charakterze duszpasterskim, w tym również ‘Różaniec do Granic Nieba’".

Przypomniał, że 18 maja 2020 r. Rada Stała KEP zwróciła się oficjalnie do fundacji Solo Dios Basta, "aby tego typu inicjatywy, które w zamyśle organizatorów mają mieć charakter szerszy niż diecezjalny, były konsultowane z Komisją ds. Duszpasterstwa KEP, ponieważ gremium to analizuje i akceptuje bądź nie – tego rodzaju projekty. Wtedy mają one wyższą rangę" – dodał.

Zatwierdzenie przez biskupa

Rzecznik KEP wyjaśnił, że "w przypadku inicjatywy ‘Różaniec do Granic Nieba’ tego rodzaju prośba nie wpłynęła do Komisji ds. Duszpasterstwa KEP". - Rozumiem zatem, że jeśli ktoś podejmuje takie działania, to kontaktuje się bezpośrednio z biskupem miejsca, prosząc o jego zgodę na przeprowadzenie na terenie jego diecezji tego rodzaju przedsięwzięcia – powiedział.

- W przeciwnym wypadku jest to inicjatywa zupełnie prywatna, więc trudno mówić, aby w jakiś sposób była konsultowana bądź popierana przez miejscowego biskupa – zwrócił uwagę ks. Gęsiak.

Jak zaznaczył, "decyzję, czy tego rodzaju inicjatywa duszpasterska może się odbyć na terenie danej diecezji, podejmuje jej ordynariusz lub upoważniona przez niego osoba".

Apel do biskupów i proboszczów

Na stronie fundacji Solo Dios Basta umieszczono apel do biskupów, proboszczów i wiernych świeckich o udział w akcji "Różaniec do granic nieba". - Drodzy księża biskupi, włączajcie całe swoje diecezje do akcji, roześlijcie komunikat, motywujcie kapłanów i świeckich – czytamy w komunikacie na stronie fundacji.

- Księża proboszczowie, niech wasza parafia stanie się kościołem stacyjnym, możemy przekazać plakaty, ulotki, teksty modlitw (opatrzone imprimatur) oraz materiały rekolekcyjne w formie audio. Prosimy z całego serca, zapraszajcie swoich parafian do udziału w tym wielkim wydarzeniu – dodano.

W podobnym duchu zaapelowano do księży diecezjalnych i do wiernych świeckich.

"Różańca do Granic Nieba" ma odbyć się w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych od 1 do 8 listopada. Zwieńczeniem będzie modlitwa 8 listopada o godz. 19.00 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

"Poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone, pragniemy ratować Polskę i świat przed konsekwencjami grzechów" – napisali na swojej stronie internetowej organizatorzy przedsięwzięcia.

W ocenie organizatorów "owocem tej wielkiej modlitwy Polaków może być przywrócenie nadziei, wiary i przyjęcie pokoju Bożego".

Niezgodne z KEP działania Fundacji Solo Dios Basta

Rada Stała KEP 18 maja 2020 r. zwróciła uwagę na nieuzgodnione z Konferencją Episkopatu Polski działania Fundacji Solo Dios Basta. Wskazała wówczas na inicjatywę modlitewną "Różaniec do Granic Czasu".

"Doceniając wkład laikatu w dzieło ewangelizacji, Rada Stała zauważa jednak, że Fundacja kolejny raz zaprasza do udziału w wydarzeniu, które pozbawione jest teologicznego i pastoralnego uporządkowania oraz przebiega poza Kościołem instytucjonalnym" – czytamy w komunikacie.

"W ocenie teologów, niektóre wydarzenia organizowane przez Fundację Solo Dios Basta, bazują m.in. na ‘magicznym’ traktowaniu praktyk religijnych, pobożności o wyłącznie pokutnym charakterze, błędnych interpretacjach Słowa Bożego, apokaliptycznej wizji historii i świata, a także na wybranych prywatnych objawieniach" – czytamy w komunikacie.

Biskupi zwrócili wówczas uwagę, że swoich inicjatyw fundacja nie przedstawia na forum KEP, a gremium to jej nie zatwierdziło.

"Konsekwencją takiego braku subordynacji jest fakt, że zarówno biskupi w diecezjach, jak i duszpasterze oraz wierni zaskakiwani są działaniami pozbawionymi jakiegokolwiek pastoralnego uporządkowania i hierarchicznego umocowania" – wyjaśniono w komunikacie. W związku z powyższym Rada Stała zaleciła wówczas "zachowanie dystansu odnośnie do działań Fundacji Solo Dios Basta.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Czy odbędzie się tegoroczny "Różaniec do Granic Nieba"? "Inicjatywa nie ma aprobaty Episkopatu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.