Czy promoskiewski Kościół opuści Donbas?

Czy promoskiewski Kościół opuści Donbas?
(fot. Elena Penkova / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / pk

Ministerstwo Kultury Ukrainy, zajmujące się m.in. stosunkami państwa z wyznaniami i religiami, poprosiło kierownictwo Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego - UKP), aby przeniósł on siedziby czterech swych diecezji z okupowanego obwodu donieckiego w głąb kraju.

Oznajmił o tym 25 sierpnia w Kijowie dyrektor wydziału ds. religii i narodowości w Ministerstwie Andrij Jurasz.

Wyjaśnił on, że resort najpierw zwracał się do władz UKP nieformalnie, a obecnie przygotowuje "prawdziwe oświadczenie, aby Kościół ten uczynił bardzo ważny gest, pokazując, że rozumie społeczeństwo i że jest kością z kości tego społeczeństwa, a nie agentem czyichś wpływów". I w tym celu cztery eparchie (diecezje) tego Kościoła, których siedziby znajdują się na okupowanych ziemiach w Donbasie, winny zostać przeniesione na obszary kontrolowane przez państwo [ukraińskie] - podkreślił A. Jurasz.

Jednocześnie zapewnił, że zdaje sobie sprawę, że duchowieństwo powinno być ze swą owczarnią, ale Kościół jako całość winien pokazać swe priorytety. Zaznaczył przy tym, że w kierownictwie UKP jest wprawdzie "sporo rozsądnych ludzi i w ich szeregach są też patrioci, ale są też księża, stojący po stronie okupantów".

- Sądzę, że społeczeństwo wtedy pozbędzie się tych wszystkich wątpliwości, gdy najwyższe władze Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego ukarzą i zastosują sankcje kanoniczne wobec tych duchownych, którzy otwarcie działają na rzecz agresora - stwierdził dyrektor wydziału. Wyraził przy tym przekonanie, że "nadszedł czas pokazać społeczeństwu, po czyjej stronie jest naprawdę UKP".

Podlegający Patriarchatowi Moskiewskiemu (choć jednocześnie cieszący się szeroką autonomią w jego łonie) Ukraiński Kościół Prawosławny - najliczniejsza w tym kraju wspólnota wyznaniowa - ma na ziemiach okupowanych przez separatystów rosyjskich cztery eparchie: doniecką, ługańską, gorłowską i roweńkowską.

Warto przypomnieć, że 12 sierpnia pogranicznicy ukraińscy zatrzymali w obwodzie donieckim duchownego UKP, podejrzanego o współpracę z prorosyjskimi bojownikami na tym terenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy promoskiewski Kościół opuści Donbas?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.