Czy Syryjczycy mają nie uciekać?

Czy Syryjczycy mają nie uciekać?
(fot. PAP/EPA/NAKE BATEV)
PAP / rj

Syryjski arcybiskup Jacques Behnan Hindo obawia się negatywnych i nie wziętych pod uwagę konsekwencji niedzielnego apelu Papieża Franciszka w sprawie otwarcia na uchodźców europejskich parafii i klasztorów.

W wywiadzie dla portalu Vatican Insider abp Hindo przyznaje, że papieska decyzja była gwałtownym porywem miłosierdzia wobec tragicznej sytuacji. - Po ludzku nie można było postąpić inaczej. Jednak dla naszych chrześcijan będzie to dodatkowa zachęta do opuszczenia kraju - powiedział syryjskokatolicki ordynariusz Al-Hasaka-Nisibis.

Jest on biskupem w jednym z najbardziej niebezpiecznych regionów Syrii. W czerwcu dżihadyści oblegali Al-Hasaka, dotarli zaledwie kilkaset metrów od siedziby abp. Hindo. Teraz obawia się on, że zaangażowanie europejskich Kościołów w udzielanie gościny uchodźcom może przynieść niezamierzone skutki: "Moi wierni powiedzą mi teraz, że Papież otworzył dla nich parafie i klasztory, na co czekać? Pomyślą nawet, że zostaną przyjęci jako pierwsi" - mówi abp Hindo.

Sceptycznie odniósł się on również do nagłej gościnności europejskich przywódców. Niektórym się wydaje, że przyjmując kilka tysięcy męczenników, będą mogli odzyskać utraconą cnotę - stwierdził dosadnie syryjski hierarcha. Obawia się on wręcz, że wszystko to jest jedynie przygotowaniem do kolejnej interwencji zbrojnej, która pod pretekstem walki z Państwem Islamskim, uderzy jednak w prezydenta Assada.

Odnosząc się do sprawy "kryzysu imigracyjnego", pamiętajmy, że nic nie jest czarne albo białe. Trzeba być delikatnym, ale i roztropnym w tym temacie. Trzeba rozróżniać uchodźców, których życie jest zagrożone, od imigrantów ekonomicznych. Uciekanie (podyktowane naszym strachem) od faktu, że ludzie są prześladowani i mordowani z powodu religii lub miejszości narodowej, jest fałszem ze strony chrześcijanina.

Nikt, kto nie był w sytuacji Syryjczyków, nie ma prawa oceniać ich wyboru. Ucieczka z Syrii jest formą obrony, decyzją do której każdy z osobna ma całkowite prawo. Maryja i Józef wraz z Jezusem uciekali do Egiptu z powodu prześladowań. Tak samo ubodzy, prości ludzie...

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy Syryjczycy mają nie uciekać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.