Czy trumnę z ciałem zmarłego zakażonego koronawirusem można umieścić w kościele podczas Mszy?

Czy trumnę z ciałem zmarłego zakażonego koronawirusem można umieścić w kościele podczas Mszy?
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI / jb

Według obecnych regulacji prawnych nie ma zakazu wprowadzania ciała do kościoła. W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości związane z pochówkiem osób zakażonych COVID-19.

Dotyczyły głównie dwóch przypadków: czy istnieje obowiązek kremacji ciała oraz czy trumnę z ciałem zmarłego zakażonego koronawirusem można umieścić w kościele podczas Mszy św.

Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwo Zdrowia wyjaśnił, że żaden z obecnie obowiązujących przepisów prawa w Polsce nie narzuca formy pochowania w przypadku zgonu na COVID-19, co oznacza, że zwłoki analogicznie jak w przypadku wytycznych WHO, mogą zostać złożone w trumnie bądź w formie spopielonych szczątków w urnie, a następnie pochowane. Dodaje, że przepisy nie nakładają także obowiązku natychmiastowego pochowania zwłok, tak jak w przypadku innych chorób zakaźnych, gdzie zwłoki powinny być pochowane w ciągu 24 godzin od chwili zgonu.

Ministerstwo zdrowia nie ma przeciwwskazań - z punktu widzenia sanitarno-epidemiologicznego - aby trumna ze zwłokami osoby zakażonej wirusem SARS-CoV-2, mogła być wprowadzona do kaplicy czy kościoła, celem ceremonii pogrzebowej czy czuwania, niemniej jednak zgodnie z dotychczasowymi przepisami po złożeniu zwłok w trumnie i przymocowaniu wieka trumny nie wolno otwierać (§ 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi Dz.U. Nr 153, poz. 1783).

- Wyżej wymienione rozporządzenie nie przesądza jednoznacznie o zakazie dokonywania czynności ubierania zwłok, i kto to ma robić. Ciało zmarłego można zatem, przy zachowaniu środków ostrożności, dezynfekcji oraz zasad dystansu, o których mowa w rozporządzeniu przygotować do pogrzebu - informuje resort zdrowia w przesłanym oświadczeniu do Radia Plus Radom.

Zgodnie z § 5a ust. 1 pkt. 2 i 3 wyżej cytowanego rozporządzenia należy odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności oraz unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok.

W świetle ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2020 r. poz. 295), podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne zobowiązany jest do należytego przygotowania zwłok poprzez ich umycie i okrycie, z zachowaniem godności należnej osobie zmarłej, w celu ich wydania osobie lub instytucji uprawnionej do ich pochowania. Należy zauważyć, że czynności te nie stanowią przygotowania zwłok zmarłego pacjenta do pochowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Krzysztof Porosło
23,03 zł
32,90 zł

Utrata dziecka nienarodzonego to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może spotkać rodziców. Często oprócz bólu związanego ze stratą kogoś, kogo już zdążyli pokochać, doświadczają braku zrozumienia. Nieraz brakuje im wsparcia najbliższych, a także osób, które...

Skomentuj artykuł

Czy trumnę z ciałem zmarłego zakażonego koronawirusem można umieścić w kościele podczas Mszy?
Komentarze (4)
MK
~Marcin Kowalski
26 listopada 2020, 17:49
W niektórych diecezjach biskupi wydali zarządzenia, że trumny z ciałem osoby zmarłej na covid 19 nie można wprowadzać do kościoła, nie ma procesji na cmentarz a przy grobie odprawiana jest tylko trzecia stacja pogrzebu i to jest obowiązujące dla księży
PP
~Pod Prąd
26 listopada 2020, 22:55
Caly ten artykuł to klamstwa. Wiem bo mam za soba pochowek bliskiego zmarłego na covid. Wszystkie pochowki u nas tego typu to kremacje. Ksiadz trumny w kosciele nie chce a cialo nalezalo odebrac niezwlocznie czyli w ciagu 24 godzin. Kazdy sanepid i kazdy proboszcz interpretuje sobie jak chce niejasne przepisy. Rodziny pograzone w bolu i chorobie nie maja sil walczyc z tym nieludzkim systemem. Ba! Jesli chory umiera w sxpitalu zakaźnym to nawet nie identyfikuja zmarlego. My przeszlismy przez pieklo tego systemu i nikomu tego nie życzę. Bzdurny tekst ktory nijak ma sie do rzeczywistosci jaka mamy obecniew Polsce.
KW
~ks. Wojciech
27 listopada 2020, 12:48
nie interpretuje dowolnie ksiądz, ale ma zarządzenie biskupa, które tylko wypełnia
PP
~Pod Prąd
27 listopada 2020, 19:28
No...biskupi polscy zajęci walka z LGBT od marca nie potrafili wypracować jednolitego zarządzenia? Takiego, ktore nie raniloby wiernych którym i tak jest trudno? Przecież codziennie w Polsce umiera tylu ludzi na covid. Czym zajmuja sie biskupi?

Skomentuj artykuł

Czy trumnę z ciałem zmarłego zakażonego koronawirusem można umieścić w kościele podczas Mszy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.