Badania: osocze ozdrowieńców daje chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 niewielką korzyść

Badania: osocze ozdrowieńców daje chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 niewielką korzyść
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
PAP / df

Osocze ozdrowieńców w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, pomaga chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 – sugerują badania przeprowadzone w Argentynie. Ich autorzy sądzą, że ta terapia być może pomocna jest w lżejszych przypadkach choroby.

Osocze ozdrowieńców, którzy przeszli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, zawiera przeciwciała przeciwko temu patogenowi. Zakłada się zatem, że podanie go chorym z COVID-19 powinno złagodzić przebieg tej choroby. Wciąż jednak nie ma na to dowodów.

Z badań opublikowanych na łamach „New England Journal of Medicine”, jakie przeprowadzono w Argentynie wynika, że osocze ozdrowieńców nie poprawia znacząco stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Nie zmniejsza również ryzyka zgonu tych chorych w porównaniu do chorych, którzy otrzymywali jedynie placebo (preparat o obojętnym działaniu).

Osocze ozdrowieńców często podawane jest pacjentom w Polsce i USA, choć amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdził go oficjalnie do użycia. Jest ono podawane chorych jako eksperyment.

W październiku 2020 r. opublikowano badania przeprowadzone w Indiach sugerujące, że osocze ozdrowieńców poprawia dolegliwości chorych z COVID-19. Poprawia się oddech i mniejsze jest zmęczenie pacjentów, jednak nie wykazano, że takie leczenie w okresie 28 dni zmniejsza ryzyko zgonu oraz progresji choroby.

W najnowszych badaniach wykonanych w Argentynie wzięło udział 333 hospitalizowanych chorych z poważną postacią COVID-19. Po 30 dniach nie zauważono jednak prawie żadnej poprawy w objawach choroby, jak i ogólnego stanu zdrowia pacjentów. Odsetek zgonów był niemal identyczny. Wśród chorych otrzymujących osocze ozdrowieńców zmarło 11 proc. chorych, a w grupie placebo – 11,4 proc.

Jeden z autorów badania dr Ventura Simonovich z Hospital Italiano de Buenos Aires twierdzi w wypowiedzi dla Reutersa, że osocze ozdrowieńców może być przydatne, ale w leczeniu pacjentów z lżejszym przebiegiem COVID-19. Konieczne są jednak dalsze badania, które by to wykazały. Jego zdaniem w ciężkich przypadkach tej choroby być może przydatne są inne terapie wykorzystujące przeciwciała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
27,93 zł
39,90 zł

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Badania: osocze ozdrowieńców daje chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 niewielką korzyść
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Badania: osocze ozdrowieńców daje chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 niewielką korzyść
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.