Czy w grze "Roblox" może dojść do profanacji Ciała i Krwi Jezusa? Ksiądz odpowiada

Czy w grze "Roblox" może dojść do profanacji Ciała i Krwi Jezusa? Ksiądz odpowiada
fot. Martusia / YouTube
KAI / pk

Dzieci zawsze bawiły się w odprawianie Mszy. Sam Benedykt XVI przyznał, że jako dziecko często bawił się w księdza - powiedział ks. Mateusz Kopa, wikariusz parafii Trzeszczany, komentując internetowy trend, jakim ostatnio stały się Msze święte odprawiane przez dzieci w grze "Roblox". Kapłan wyjaśnia również, czy w grze może dojść do profanacji Ciała i Krwi Jezusa.

"Roblox" jest obecnie jedną z najpopularniejszych internetowych platform do tworzenia gier. Powstała w 2006 roku, natomiast największą popularność zyskała podczas pandemii COVID-19. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą w dowolny sposób kreować wirtualną przestrzeń oraz przedmioty z elementów przypominających klocki Lego. Do tak wykreowanej rzeczywistości, można później zaprosić gości - innych graczy.

Nagrania z Mszy św. na "Robloksie" pojawiły się w mediach społecznościowych, co spowodowało duży wzrost zainteresowania tym tematem. Fragmenty gry przedstawiają wirtualne kościoły oraz postacie przypominające księży, ministrantów i wiernych, które odwzorowują udział nabożeństwie. Każda postać w grze kontrolowana jest przez stojącego za nią prawdziwego gracza. W przeszłości w "Robloksie" odbyły się także obrady Sejmu.

"Archidiecezja Gnieźnieńska" na "Robloksie"

Największa społeczność zaangażowana w organizowanie Mszy nosi nazwę "Archidiecezja Gnieźnieńska" i działa już od ośmiu lat. Jej twórcy zaznaczają, że nie ma nic wspólnego z prawdziwą archidiecezją, ale ich celem jest ewangelizacja młodzieży korzystającej z platformy.

Swoją opinią na ten temat podzielił się z KAI ks. Mateusz Kopa, wikariusz parafii Trzeszczany (diecezja zamojsko-lubaczowska). Duchowny podkreślił, że sam jako dziecko bawił się w odprawianie Mszy świętej.

- Absolutnie nie mam z tym żadnego problemu. Dzieci zawsze bawiły się w Mszę. Pamiętam, że kiedyś byłem w muzeum, w którym można było zobaczyć zabawki dzieci sprzed lat. Były tam również drewniane ołtarze, figurki ministrantów i księży w specjalnie uszytych ornatach. Sam Benedykt XVI przyznał, że jako dziecko często bawił się w księdza - ocenił.

"W grze nie może dojść do profanacji Ciała i Krwi Jezusa"

Ks. Mateusz Kopa podkreślił jednak, że obecnie Msze św. na platformie "Roblox" stały się bardzo popularne, a co za tym idzie przyciągają liczne grono różnych odbiorców, również takich, którzy być może będą chcieli naigrawać się z obrzędu liturgicznego. - W grze natomiast nie może dojść do profanacji Ciała i Krwi Jezusa, ponieważ w tym przypadku nie mamy materii sakramentu Eucharystii, także nie ma takiego zagrożenia - dodał.

Zdaniem kapłana, samo zainteresowanie zagadnieniami związanymi z liturgią, bardzo dobrze świadczą o młodzieży zaangażowanej w tę inicjatywę. - Podoba mi się to, że oni chcą to zrobić dobrze, przynajmniej ci, którzy do tej pory się tym zajmowali. Chłopcy nawzajem się upominają, kiedy widzą błędy. Wczoraj rozmawiałem z kolegą księdzem, który powiedział do mnie: "Wiesz ja chciałbym żeby księża się tak nawzajem upominali, wskazywali, że gdzieś znaleźli błąd liturgiczny" - powiedział.

Ks. Kopa pozytywnie ocenił również wizualną stronę wykreowanej Mszy - architekturę kościołów, szaty liturgiczne, działa sztuki na ścianach świątyń, a nawet dekoracje świąteczne. - Widziałem jak w grze odwzorowano Klasztor Jasnogórski. Bardzo mnie to zaskoczyło, wygląda identycznie. Widać, że ktoś włożył w to dużo pracy i serca - podsumował kapłan.

Jak wynika z badania Mediapanel, obecnie "Roblox" jest najpopularniejszą w Polsce platformą z grami i o grach. W ubiegłym roku odwiedziło ją jako stronę www i aplikację mobilną 4,7 mln internautów, co dało grze 15,83 proc. zasięgu. Średnio użytkownicy spędzili tam 6 godzin, 13 minut i 16 sekund.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP

Sprawdź, jaką masz relację z Ojcem

Czy potrafisz traktować Boga jak ojca? Spotykać się z Nim, rozmawiać? Czy widzisz w Nim troszczącą się o ciebie, zaufaną osobę czy raczej nieczułego i milczącego rodzica, dystansującego się...

Skomentuj artykuł

Czy w grze "Roblox" może dojść do profanacji Ciała i Krwi Jezusa? Ksiądz odpowiada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.