Czy w Kościele będą diakonisy? Kard. Schönborn: to pytanie otwarte

Czy w Kościele będą diakonisy? Kard. Schönborn: to pytanie otwarte
(fot. stig alenas / shutterstock | Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
CNA / pch

Austriacki kardynał mówi o możliwości święceń diakonatu dla kobiet. Czy jego zdanie zmieni spojrzenie na tę sprawę w Kościele?

Jak podała austriacka agencja Kathpress, w przemówieniu do 1700 delegatów parafii z archidiecezji wiedeńskiej w katedrze św. Stefana, kardynał Schönborn powiedział, że "pewnego dnia może i wyświęci na stałych diakonów także kobiety". Ta wypowiedź była dalszą częścią refleksji hierarchy o niedawno wyświęconych przez niego do posługi diakonatu stałego w Kościele 14 żonatych mężczyznach.

DEON.PL POLECATo nie pierwsza wypowiedź tego kardynała na ten temat. Podczas wywiadu dla stacji telewizyjnej OE24, hierarcha pytany o możliwość wprowadzenia diakonatu stałego dla kobiet, powiedział że jest to możliwe, natomiast dodał od razu, zgodnie z tym, co usłyszał od papieża Franciszka, że kapłaństwa kobiet się nie przewiduje:

"W pierwszych wiekach chrześcijaństwa były diakonisy i to może zostać ponownie wprowadzone, ale nigdy w Kościele katolickim nie było kapłanek. To byłby zbyt głęboki atak na dwutysiącletnią tradycję Kościoła. Papież Franciszek powiedział, że tego się nie przewiduje".

Inne zdanie na temat diakonatu kobiet ma m.in. kard. Angelo Scola. Emerytowany arcybiskup Mediolanu w 2017 roku wyraził przekonanie, że odpowiedzią na spadek liczby powołań kapłańskich nie może być rezygnacja z celibatu księży; nie jest też entuzjastą idei wprowadzenia diakonatu kobiet:

"Uważam, że dowartościowania kobiety nie należy szukać w objęciu jej potestate Chrystusa, to znaczy udzielania sakramentów (...) Nie oznacza to, że kobieta nie może piastować odpowiedzialnych stanowisk w kurii, na uniwersytetach, w trybunałach, w studiowaniu teologii i wychowaniu do pięknej miłości, a nawet w formacji seminarzystów".

Podobne zdanie na ten temat ma prefekt Domu Papieskiego i wieloletni sekretarz emerytowanego papieża Benedykta XVI, abp Georg Gänswein. Powiedział w wywiadzie dla miesięcznika "Cicero", że za pontyfikatu papieża Franciszka diakonat kobiet w Kościele katolickim jest wykluczony.

W innych słowach jednak wypowiedziała się na ten temat s. Carmen Sammut, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich, w 2016 roku w wywiadzie dla dziennika La Repubblica. Jest ona za możliwością święceń diakonatu dla sióstr zakonnych i o tym rozmawiała także z papieżem Franciszkiem:

"Wydaje się nam, że przyznanie nam diakonatu byłoby słuszne, ponieważ ludzie w ten właśnie sposób nas postrzegają i wiele z nas jest powołanych do pełnienia posługi, która w rzeczywistości jest diakonatem".

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer, profesor dogmatyki, w oświadczeniu wydanym w 2017 roku w reakcji na trwającą od dłuższego czasu dyskusję o możliwości święceń pierwszego stopnia (diakonatu) dla kobiet stwierdził, że funkcja diakonisy była znana w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, szczególnie na terenie Syrii, ale była głównie związana z działalnością charytatywną i nie była łączona z diakonatem.

Trwa wciąż przygotowywanie dokumentu analizującego możliwość wprowadzenia w Kościele katolickim diakonatu kobiet przez komisję na czele z kard. Luisem Ladarią SJ, złożoną z 6 kobiet i 6 mężczyzn. Nie ma jeszcze publicznych informacji na jego temat. Celem prac komisji jest obiektywne studium na temat sytuacji diakonis w początkach Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

Czy w Kościele będą diakonisy? Kard. Schönborn: to pytanie otwarte
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.