Czy zakonnica lub osoba świecka może przewodniczyć liturgii ślubu?

Czy zakonnica lub osoba świecka może przewodniczyć liturgii ślubu?
(fot. IVASHstudio / shutterstock.com)
2 lata temu

Siostra Pierrette Thiffault jest zakonnicą, która tak jak może, próbuje zaradzić zmniejszającej się liczbie księży w regionie Abitibi-Témiscamingue (Québec).

Do 22 lipca tego roku nie zdarzyło jej się, aby przewodniczyła ceremonii ślubnej, aż w końcu w Lorrainville, w miasteczku liczącym około 1200 mieszkańców, a oddalonym o jakieś 650 km od Montrealu, połączyła w lokalnym kościele parafialnym Cindy i Davida.

Obecność kobiety przy ołtarzu, przy którym oczywiście sprawowana była tylko liturgia ślubna, a nie Eucharystia, wywołała niemało zamieszania. Trzeba zaznaczyć, że takie sytuacje przewidziane są przez Kodeks Prawa Kanonicznego, który w 1983 roku promulgował święty Jan Paweł II.

Kanon 1112 brzmi, że gdzie nie ma kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny, uzyskawszy - po wcześniejszej pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu - zezwolenie Stolicy Apostolskiej, może delegować świeckich do asystowania przy zawieraniu małżeństw.

Nieco dalej w tym samym kanonie mówi się, że należy wybrać odpowiedniego świeckiego, który potrafi przygotować nupturientów i właściwie odprawić liturgię zawierania małżeństwa.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego termin świecki [laik] nie ma konotacji męskich, ale zgodnie z zasadą równości dotyczy tak kobiet, jak i mężczyzn, więc wszystko to, co odnosi się osoby świeckiej [laika], odnosi się jednakowo do obydwu płci. Inaczej wygląda to w przypadku duchowieństwa (w swoich trzech stopniach: diakonatu, prezbiteriatu   i episkopatu), które jest zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Siostra zakonna, mimo że złożyła śluby zakonne, to według prawa Kościoła jest laikiem, świeckim.

Należy przypomnieć, że w sakramencie małżeństwa szafarzem tegoż nie jest ksiądz. To małżonkowie udzielają sobie sakramentu małżeństwa. Ksiądz jest - w przestrzeni liturgii małżeńskiej - pierwszym oficjalnym, urzędowym świadkiem. To dlatego prawo kanoniczne przewiduje (po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej), w drodze wyjątku i w sytuacji wyższej konieczności, możliwość, że liturgii ślubnej przewodniczy świecki.

Siostra Thiffault otrzymała zgodę na prowadzenie uroczystości pogrzebowych >>

Lorrainville należy do diecezji Rouyn-Noranda, w której brakuje księży, tak bardzo, że na jednego kapłana przypada 7- 8 parafii. To dlatego biskup diecezji zwrócił się do siostry Pierrette Thiffault, przynależącej do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności aby zechciała przewodniczyć ceremonii małżeńskiej. Siostra ze swej strony, udzielając wywiadu lokalnej prasie, podkreślała, że nie jest osobą wyświęconą, zatem nie może pełnić żadnych funkcji kapłańskich. W tej sytuacji musiała się wypowiedzieć Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której przewodniczy kardynał Robert Sarah i 23 maja 2017 z Watykanu nadeszła autoryzacja dla wspomnianej siostry.

Wikariusz generalny kanadyjskiej diecezji przy tej okazji podkreślił, że "w Kościele katolickim, przewodniczenie takiej ceremonii zarezerwowane jest dla kapłanów. Ale mogą być wyjątki. I z takim mamy do czynienia w tej sytuacji".

Siostra Pierrette Thiffault od wielu, wielu lat zaangażowana jest w duszpasterstwo parafialne w Moffet, miasteczka znajdującego się w pobliżu  Lorainville, i katechizowała pana młodego - Davida - kiedy ten był dzieckiem. To biskup prosił, aby siostra przewodniczyła ceremonii.

*  *  *

Tekst pierwotnie ukazał się w serwisie Vatican Insider. Publikujemy go na licencji Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ksawery Knotz OFMCap
22,41 zł
24,90 zł
Przedstawione rekolekcje poświęcone są życiu seksualnemu małżonków. Prowadzący wyjaśnia naukę Kościoła w tym trudnym obszarze i pokazuje proces coraz piękniejszego przeżywania życie intymnego nie tylko bez poczucia winy i grzechu, ale w poczuciu szczęścia i...

Skomentuj artykuł

Czy zakonnica lub osoba świecka może przewodniczyć liturgii ślubu?
Komentarze (1)
FF
Franciszek2 Franciszek2
9 sierpnia 2017, 12:31
Tak, tak w całej tej sprawie chodzi o wyjątki . Szatan tez wyjątkowo zmienił dietę ludziom w Edenie. Wiadomo chodziło o perystaltykę jelit... A poza tym wszystko po staremu ? Doktryny przeciez nikt nie zmienił, a do tego taki brak kapłanów, to może posłać tych z FSSPX ?

Skomentuj artykuł

Czy zakonnica lub osoba świecka może przewodniczyć liturgii ślubu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.