Czym była Gwiazda Betlejemska? Odpowiada dyrektor watykańskiego obserwatorium

Czym była Gwiazda Betlejemska? Odpowiada dyrektor watykańskiego obserwatorium
(fot. Boston Public Library; derivation: Bennylin (yes?) [Public domain], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Czym była Gwiazda Betlejemska? Kometą, supernovą, koniunkcją planet? Czy w ogóle istniała? "Nie ma to nic wspólnego z naszą pracą jako naukowców w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym" - odpowiedział brat Guy Consolmagno SJ, dyrektor tej instytucji.

W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikowi "New York Times", zaznaczył, że "zbyt często ludzie dają się rozproszyć Gwieździe, a zapominają spojrzeć na Dziecię".

Brat Consolmagno, doktor nauk planetarnych, przez lata uczył astronomii i fizyki. Zbliżając się do 40. roku życia postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Dziś jako dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego pełni jego misję, jak mówi: "aby pokazać światu, że Kościół wspiera naukę".

"Ochrzczę kosmitę pod warunkiem, że mnie o to poprosi" >>

Kto dziś pamięta, że Watykan zbudował swoje pierwsze obserwatorium w XVI w., aby wspomóc reformę kalendarza gregoriańskiego, albo że 90 lat temu ks. Georges Lemaître, wysunął teorię, znaną dziś jako Wielki Wybuch? - pyta jezuita.

Watykańskie Obserwatorium było jedną z dwudziestu instytucji uczestniczących w projekcie "Mapy Nieba" (Carte du Ciel) - przedstawieniu fotograficznym mapy milionów gwiazd. "W naszej historii, zrobiliśmy kilka fundamentalnych rzeczy, dzięki którym będziemy zapamiętani, a ta jest jedną z nich" - powiedział brat Consolmagno.

Co do Gwiazdy Betlejemskiej, przyznaje, że myśl o niej sprawia mu radość i dodaje: "Oczywiście, że nie mamy pojęcia o czym pisze św. Mateusz. Ale to bez znaczenia!".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Bóg uczynił ze swego jedynego Syna dar dla nas, przyjął nasze człowieczeństwo, by dać nam swoje Bóstwo. Tajemnica Wcielenia wskazuje, że Bóg nie dał nam czegoś, lecz dał samego siebie w swoim Synu Jednorodzonym.

Poruszające...

Skomentuj artykuł

Czym była Gwiazda Betlejemska? Odpowiada dyrektor watykańskiego obserwatorium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.