Czym jest "Ekonomia Franciszka"? Kto weźmie udział w spotkaniu?

Czym jest "Ekonomia Franciszka"? Kto weźmie udział w spotkaniu?
Papież Franciszek. Źródło: YouTube.com. / The Economy of Francesco Official channel
KAI / mł

W najbliższą sobotę w Asyżu we Włoszech papież Franciszek weźmie udział w szczycie gospodarki alternatywnej "Ekonomia Franciszka" (Economy of Francesco - EoF). Wydarzenie odbywa się z inicjatywy papieża i ma na celu odnowę gospodarki zorientowanej na ubogich, dobro wspólne i troskę o stworzenie.

"Ekonomia Franciszka" odbędzie się w dniach 22 do 24 września w Asyżu. W wydarzeniu weźmie w udział ok. 1000 młodych ludzi ze świata ekonomii, biznesu i badań naukowych. Wszyscy mają mniej niż 35 lat i pochodzą z ponad 100 krajów. Będą dyskutować w 12 „wioskach” tematycznych inspirowanych pytaniami postawionymi w encyklikach "Laudato si'" i "Fratelli tutti".

"Dzięki naszej radości i entuzjazmowi możemy być propagatorami zmian i dawać świadectwo w różnych dziedzinach, w których pracujemy, czy to jako przedsiębiorcy, czy jako badacze, czy też w firmach, które prowadzimy" - powiedziała portalowi "Vatican News" wenezuelska ekonomistka Ana Isabel Tamargo.

Uczestnicy z całego świata

Konferencja "Ekonomia Franciszka", organizowana we współpracy z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwojowi Człowieka, odbywa się w tym roku po raz pierwszy dzięki poprawie sytuacji pandemii koronawirusa. Rolę kompasu wartości dla inicjatywy pełnią encykliki "Laudato si'" i "Fratelli tutti". Tematy, które zostaną poruszone, to między innymi "Energia i ubóstwo", "Finanse i ludzkość" oraz "Rolnictwo i sprawiedliwość", "Zarządzanie i dawanie". „Wioski” będą zlokalizowane w miejscach związanych ze św. Franciszkiem w Asyżu: Porcjunkulą, kościołem Matki Bożej Większej (Santuario della Spogliazione) i Bazyliką św. Franciszka.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy "Ekonomii Francesco" pochodzą z całego świata - prawie połowa z Europy, 31 proc. z Ameryki Południowej, od 10 do 8 proc. z Afryki - i reprezentują trzy obszary: biznes (młodzi menedżerowie, przedsiębiorcy, startupowcy), badania naukowe (studenci studiów magisterskich lub doktoranckich w dziedzinie ekonomii lub pokrewnych) oraz ci, którzy zostali określeni jako "changemakers", którzy starają się zmienić świat swoich społeczności za pomocą innowacyjnych inicjatyw w służbie dobra wspólnego i bardziej sprawiedliwej gospodarki.

Biznes, który służy społeczeństwu

Jedną z uczestniczek jest wenezuelska ekonomistka Ana Isabel Tamargo, która już w ubiegłym roku uczestniczyła w spotkaniu regionalnym "Ekonomia Franciszka". Podczas obecnej edycji pochodząca z Caracas Tamargo bierze udział w platformie tematycznej "Biznes w przejściowej wiosce".

"Studiując ekonomię na uniwersytecie, przyglądałam się temu, jak biznes może służyć społeczeństwu, poza maksymalizacją zysku czy dążeniem do wzrostu gospodarczego. Pociągają mnie kwestie zrównoważonego rozwoju i zawsze myślałam o pozostawieniu lepszego miejsca dla przyszłych pokoleń. Kiedy usłyszałem o liście papieża Franciszka do młodzieży zapraszającym nas do Asyżu, od razu wiedziałem, że chcę być częścią tego ruchu. „Ekonomia Franciszka” jest okazją do spotkania wielu innych ekonomistów, przedsiębiorców i osób, które mają podobne obawy do moich, które chciałyby, abyśmy mogli robić rzeczy inaczej i w ten sposób rzucić wyzwanie obecnemu systemowi” - powiedziała w rozmowie z portalem "Vatican News" 32-latka, która obecnie mieszka w Madrycie w Hiszpanii.

Nowa gospodarka - jak ma wyglądać?

W ramach inicjatywy "Ekonomia Franciszka" Franciszek zachęca młodych ludzi biznesu i ekonomii do każdej pracy w swojej dziedzinie na całym świecie, aby budować "nową gospodarkę" opartą na zrównoważonym rozwoju i sprawiedliwości. W liście z 11 maja 2019 r. papież napisał o wspólnym pakcie na rzecz globalnych zmian, który wyraźnie włącza ludzi z peryferii w działalność gospodarczą. Sercem "Ekonomii Franciszka" są spotkania odbywające się wirtualnie lub osobiście, które służą wymianie i budowaniu sieci relacji. Pierwotnie miała odbyć się ona w dniach 26-28 marca 2020 r., ale ze względu na pandemię koronawirusa do tej pory odbywała się w formie wirtualnych spotkań.

"Ważne jest, abyśmy wszyscy się zjednoczyli, jest to okazja do zrobienia większego szumu. Po dwóch latach wirtualnych spotkań wreszcie zobaczymy się osobiście i będziemy mieli okazję powiedzieć papieżowi: 'Oto jesteśmy i wierzymy w inny model'. Dzięki naszej radości i entuzjazmowi możemy być propagatorami zmian i dawać świadectwo w różnych dziedzinach, w których pracujemy, czy to jako przedsiębiorcy, czy jako badacze, czy też w firmach, w których pracujemy" - powiedziała Tamargo, która obecnie jest zatrudniona w Madrycie w firmie zajmującej się dystrybucją żywności.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zapis konferencji Ekonomia inspirowana miłością, na której wygłoszone zostały następujące przemówienia:

  • Między Bogiem a mamoną księdza Piotra Łabudy
  • Nie człowiek dla pieniędzy, ale pieniądze dla człowieka. Perspektywa biblijna użycia pieniądza księdza Janusza Królikowskiego
  • Kościół zaangażowany...

Skomentuj artykuł

Czym jest "Ekonomia Franciszka"? Kto weźmie udział w spotkaniu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.