Uczestnik Ekonomii Franciszka: humanizacja rynków nie jest utopią

Uczestnik Ekonomii Franciszka: humanizacja rynków nie jest utopią
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

"Ograniczenie działań spekulacyjnych i wsparcie przedsiębiorstw, które stawiają na dobro wspólne jest możliwe" - uważa prof. Raul Caruso, ekonomista z Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie i uczestnik międzynarodowego spotkania zainspirowanego przez Papieża.

Raul Caruso uważa, że trzeba uzdrowić rynkowe skrzywienia, które rodzą nierówności. Należy dać duszę społeczną ekonomii, czyli przeformułować ją w taki sposób, aby odejść od tworzenia jej wyłącznie pod kątem zarobku prywatnych właścicieli firm.

"Jak rozwiązać niektóre nieprawidłowości stworzone przez rynki finansowe? To pytanie wielokrotnie stawiał Papież Franciszek. Chodzi o nierówności, ale również o stworzenie ekonomii na miarę człowieka, skupioną na tworzeniu dobrobytu poszczególnych osób i całego społeczeństwa, dobrobycie rzeczywistym i konkretnym, biorąc pod uwagę szczególnie wymagania najsłabszych. Chodzi o świat zrównoważonego rozwoju, gdzie ta równowaga wyraża się w szacunku i zachowaniu wspólnego domu, jak powiedział Franciszek w Laudato si’, po to, aby móc zrealizować najważniejszy cel, którym jest budowanie oraz utrzymanie pokoju" - podkreślił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego prof. Caruso.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI (Joseph Ratzinger)

Książka zawiera zebrane wypowiedzi papieża Benedykta XVI o swoim „umiłowanym poprzedniku” Janie Pawle II. 

Zadziwia w lekturze tych tekstów nie tylko dogłębna znajomość tekstów oficjalnych Jana Pawła II (Czternaście encyklik), ale także ogromna przenikliwość...

Skomentuj artykuł

Uczestnik Ekonomii Franciszka: humanizacja rynków nie jest utopią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.