Dachau: dziś obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu

Dachau: dziś obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu
(fot. www.monaco-baviera.it / Source / CC BY-NC-SA)
KAI / ptt

Ok. tysiąca osób z Polski i Niemiec, w tym 40 polskich biskupów, weźmie dziś udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

W kaplicy "Śmiertelnego Lęku Chrystusa“ odprawiona zostanie Msza św. koncelebrowana, które przewodniczyć będą abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec.

Po Eucharystii zostaną złożone wieńce i kwiaty pod znajdującą się na zewnętrznej ścianie kaplicy tablicą z brązu z reliefem przedstawiającym cierpiącego Chrystusa upamiętniającą martyrologię polskiego duchowieństwa w Kl Dachau. Odczytane zostaną nazwiska polskich i niemieckich błogosławionych, którzy zginęli w tym obozie koncentracyjnym.

O godz. 16 abp Gądecki i kard. Marx w katedrze we Fryzyndze będą przewodniczyć nabożeństwu z modlitwą o pokój i pojednanie. Obok delegacji Konferencji Biskupów Polskich (KEP) na uroczystości, które odbędą się na terenie muzeum byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau w uroczystości wezmą udział: 745 osób z Polski wśród nich 40 biskupów, ok. 600 księży i 150 świeckich. Z Niemiec przybędzie 25 polskich księży i ok. 200 przedstawicieli niemieckiej Polonii.

Nabożeństwa w katedrze we Fryzyndze będzie miało charakter dziękczynny za pokój i jedność Europy tym bardziej, że 29 kwietnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny ze Sieny, patronki naszego kontynentu. W kontekście konfliktów na Ukrainie, w Syrii i Iraku będą też zanoszone modlitwy o pokój w Europie i na świecie.

Obóz w Dachau stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. Ogólnie przebywało tu przeszło 2794 duchownych, w tym 1777 kapłanów z Polski. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych. Ogółem w Dachau zostało zamordowanych 8 332 obywateli Polski. W gronie 108 męczenników II wojny światowej św. Jan Paweł II na ołtarze wyniósł znaleźli się m. in. byli księża więźniowie Dachau, m. in. bł. bp Michał Kozal oraz bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, patron harcerzy.

Obóz założony przez hitlerowców 22 marca 1933 r. w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau nieopodal Monachium był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym dla izolowania politycznych przeciwników reżimu, duchownych i Żydów. Miał służyć jako wzór dla kolejnych obozów oraz jako "szkoła przemocy". W ciągu 12 lat jego istnienia w Dachau i obozach "filialnych" więziono ponad 200 tys. ludzi z 40 krajów okupowanych przez Niemcy. Zamordowanych zostało 148 802 więźniów (w tym około 28 tys. Polaków i 13 tys. Żydów).

Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów chrześcijańskich (katolickich, protestanckich i prawosławnych). Według szacunków Kościoła katolickiego do Dachau zostało zesłanych ok. 3 tys. (w tym 1780 z Polski) zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich. Niemcy zamordowali ogółem 1034 duchownych, w tym 868 Polaków, z czego 749 kapłanów diecezjalnych, 110 zakonników i 9 duchownych innych wyznań.

Poza duchownymi z Polski więźniami Dachau było m.in. 333 księży niemieckich, 169 francuskich, 159 czeskich i 110 austriackich. Niektórzy z nich po wojnie zostali wyniesieni do chwały ołtarzy.

Tych, którzy przeżyli - ok. 67 tys. osób - wyzwoliły 29 kwietnia 1945 r. wojska amerykańskie.

Miejsce pamięci w Dachau odwiedza rocznie 800 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dachau: dziś obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.