Damian Jankowski: "Kler" to film o głęboko chrześcijańskim przesłaniu

Damian Jankowski: "Kler" to film o głęboko chrześcijańskim przesłaniu
(fot. materiały prasowe Kino świat / Bartek Mrozowski)
"Więź" / pk

Czy "Kler" to tylko i wyłącznie krytyka polskiego duchowieństwa? Damian Jankowski z portalu "Więź" opublikował recenzję, w której dostrzega w filmie Wojciecha Smarzowskiego bardzo chrześcijańskie przesłanie.

Redaktor "Więzi" pisze, że "Kler" rzeczywiście pełen jest antyklerykalnych odniesień i skutecznie demaskuje zło, które od lat rozwija się wewnątrz Kościoła. Zdradza również, że nie jest fanem kina Smarzowskiego, które w gruncie rzeczy jest powielaniem dobrze znanych schematów tyle, że "w zmienionej scenografii".

Ks. Andrzej Luter: nikt jeszcze filmu nie widział, a już wiadomo wszystko>>

Mimo to, uważa "najnowsze dokonanie Smarzowskiego za obraz o głęboko chrześcijańskim przesłaniu. Demaskując zło instytucji i poszczególnych jej przedstawicieli, reżyser pokazuje bowiem jednocześnie wewnętrzną walkę niektórych jednostek o to, by ocalić w sobie i wokół siebie choćby odrobinę dobra" - pisze Damian Jankowski na łamach portalu "Więź".

Przejawy walki o swoją godność widać w postawach niektórych bohaterów filmu. "Dwóch z czterech wiodących bohaterów w sytuacji granicznej próbuje się modlić. Filmowi duchowni mimo wszystko potrafią jeszcze powiedzieć mądre kazanie (w którym co prawda usprawiedliwiają samych siebie)" - zdradza redaktor "Więzi". Zdanie "Dopóki będziesz służył ludziom, będziesz dobrym księdzem" może być według Jankowskiego najważniejszym cytatem filmu.

Ks. Isakowicz-Zaleski: nawiązania do konkretnych duchownych są bardzo wyraźne>>

Według Jankowskiego, taki sposób ukazania polskiego duchowieństwa niesie jednak pewne niebezpieczeństwo. Ludzie krytycznie nastawieni do dzieła Smarzowskiego będą widzieć w filmie jedynie zło. Zwolennicy będą z kolei uważać, że każdy, kto krytykuje film, "nie jest prawdziwym chrześcijaninem, nawet jeśli jest księdzem czy biskupem".

Redaktor "Więzi" uważa, że Smarzowski zaszkodził sobie, odrzucając próby dialogu z chętnymi do tego duchownymi. Twierdzi również, że wizerunkowi filmu nie sprzyja budowana przez producentów atmosfera skandalu.

"Kler" wchodzi na ekrany kin w piątek, 28 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Wons SDS

20 rozważań o codziennych wyborach

„Jako osoby wolne żyjemy w napięciu między stanem łaski a stanami pokusy i grzechu. Dzisiejszy świat próbuje przemilczeć to napięcie. Lansuje modele życia bez napięć i bez walki. (…) W...

Skomentuj artykuł

Damian Jankowski: "Kler" to film o głęboko chrześcijańskim przesłaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.