Dar papieża Franciszka - relikwie Żłóbka Dzieciątka Jezus - są już w Jerozolimie

Dar papieża Franciszka - relikwie Żłóbka Dzieciątka Jezus - są już w Jerozolimie
Fot. Depositphotos
2 lata temu
KAI / pk

Franciszkanie w Ziemi Świętej otrzymali w prezencie od papieża Franciszka relikwię, czczoną w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore jako niewielka cząstka Żłóbka Dzieciątka Jezus.

Kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej, o. Francesco Patton, przyjął relikwie 29 listopada w Jerozolimie. Wierni mogli oddać im hołd po Mszy św. w centrum pielgrzymkowym Notre Dame w Jerozolimie, po czym zostały przeprowadzone w procesji na uroczyste nieszpory w klasztorze franciszkanów na jerozolimskim Starym Mieście. 30 listopada zostaną uroczyście przeniesione do Betlejem, gdzie będą wystawione w katolickim kościele św. Katarzyny, sąsiadującym z Bazyliką Narodzenia.

O. Patton w rozmowie z gazetą „Haaretz” wyraził wdzięczność papieżowi Franciszkowi za ten dar oraz za prawo „zachowania tych świętych relikwii”. Zdaniem franciszkanina powrót do Betlejem relikwii, które czczone były w Rzymie od VII wieku, „jest gestem wielkiej wagi”. Podkreślił, że jest to „wydarzenie szczególnie radosne” zwłaszcza w okresie przed świętem Narodzenia Zbawiciela Jezusa Chrystusa, a także „wielki zaszczyt dla wiernych i pielgrzymów w Ziemi Świętej”.

Delegat apostolski w Jerozolimie, abp Leopoldo Girelli powiedział w przeddzień uroczystości, że przekazanie relikwie stanowi gest sympatii papieża Franciszka dla narodu palestyńskiego. Natomiast chrześcijański burmistrz Betlejem, Anton Salman, w rozmowie z palestyńską agencją „Wafa” stwierdził, że powrót relikwii Żłóbka do Betlejem był możliwy dzięki staraniu prezydenta Abbasa podczas jego wizyty w Watykanie.

Relikwie żłóbka podarował papieżowi Teodorowi I (642-649) Sofroniusz, patriarcha Jerozolimy w latach 634-638 lub 644. Papież pochodził z Jerozolimy, jego ojciec był biskupem w Ziemi Świętej. W okresie rządów Sofroniusza doszło do podboju Jerozolimy przez muzułmanów, którzy stali się nowym elementem politycznym i militarnym na Bliskim Wschodzie. W kwietniu 637 roku, po wielomiesięcznym oblężeniu Jerozolimy, Sofroniusz poddał święte miasto w ręce kalifa Omara.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dar papieża Franciszka - relikwie Żłóbka Dzieciątka Jezus - są już w Jerozolimie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.