Dawid Gospodarek o rozwiązaniach, które powinni przyjąć polscy biskupi w odpowiedzi na kryzys

Dawid Gospodarek o rozwiązaniach, które powinni przyjąć polscy biskupi w odpowiedzi na kryzys
(fot. episkopat.pl)
facebook.com / ml

"W sprawie skandalu z księżmi wykorzystującymi seksualnie osoby im podległe, od biskupów (i ewentualnie wyższych przełożonych zakonnych) bardzo bym oczekiwał między innymi..." - pisze Dawid Gospodarek.

Wpis dziennikarza KAI i publicysty pojawił się na jego Facebooku.

Cieszę się, że już dużo dzieje się dookoła problemu wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży, bardzo cieszy ruch kard. Nycza (poza tym, że wyniki pracy zespołu ekspertów według mnie powinny być jawne), cieszy postawa Prymasa i zapowiedź "funduszu solidarnościowego"; cieszą wytyczne, szkolenia, cała działalność Centrum Ochrony Dziecka. Jutro odbędzie się spotkanie Rady Stałej KEP. W sprawie skandalu z księżmi wykorzystującymi seksualnie osoby im podległe, od biskupów (i ewentualnie wyższych przełożonych zakonnych) bardzo bym oczekiwał między innymi:

  1. Zbadania (i poinformowania), czy są podstawy, by poszczególni biskupi, oddając się pod rozeznanie papieża, złożyli dymisję. I czy jako podstawa takiej dymisji nie wystarczy brak autorytetu i zaufania wśród wiernych, skutecznie uniemożliwiające biskupowi owocne przepowiadanie słowa Bożego wśród wierzących i niewierzących.
  2. Współpracy przy zbadaniu i rozwiązaniu problemu z władzami państwowymi, własnej inicjatywy, pomocy przy opracowywaniu standardów w innych środowiskach.
  3. Pełnej transparentności, w tym chętnej, otwartej, merytorycznej współpracy z mediami; otwartości na wrażliwość świeckich.
  4. Wsłuchania się w doświadczenia inicjatywy Zranieni w Kościele (http://zranieni.infoFundacja "Nie lękajcie się" i w głos ofiar - np. w kwestii delegatów diecezjalnych (forma składania zeznań, miejsce; czy nie byłoby sensowne, by delegatem były również kompetentne siostry zakonne i osoby świeckie, etc.).
  5. Lustracji - dokładnego przeanalizowania wątków obyczajowych wśród kapłanów zarejestrowanych jako tajni współpracownicy SB, dotarcia do ich ewentualnych ofiar, sprawdzenia co się aktualnie dzieje z tymi księżmi; ujawnienia wyników tych działań.
  6. Sprawdzenia, czy kapłani, którzy dopuścili się wykorzystywania nieletnich, nie cieszą cię dziś jakimikolwiek przywilejami, tytułami i honorami.
  7. Wsparcia, również finansowego, inicjatywy Zranieni w Kościele http://zranieni.info
  8. Wyjaśnienia sprawy abp. Juliusza Paetza, wszystkich okoliczności; wyjaśnienia i przeprosin od biskupów, którzy stali po jego stronie, gorsząc kleryków, kapłanów i wiernych.
  9. Opracowania sensownego planu na emeryturę dla biskupów i księży, żeby nie było przypadków gorszenia wiernych bogactwem. 

* * *

DEON.PL POLECA


I byłoby świetnie, gdyby nie brakowało wyczucia sytuacji przy innych działaniach - organizowanie modlitw ekspiacyjnych czy apel o udział w głosowaniu z dobrze ukształtowanym sumieniem może są ważne, ale źle jeśli w chwili aktualnego kryzysu nie ma też ekspiacji za to konkretne zło dokonane w Kościele i przez ludzi Kościoła, odezwy biskupów w tej sprawie odczytanej we wszystkich kościołach, etc.

Cieszę się, że już dużo dzieje się dookoła problemu wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży, bardzo cieszy...

Opublikowany przez Dawid Gospodarek Wtorek, 21 maja 2019

* * *

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Dawid Gospodarek o rozwiązaniach, które powinni przyjąć polscy biskupi w odpowiedzi na kryzys
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.