Ks. Studnicki: przygotowywany jest dokument, który jest odpowiedzią na kryzys w Kościele

Ks. Studnicki: przygotowywany jest dokument, który jest odpowiedzią na kryzys w Kościele
(fot. youtube.com)
2 lata temu
PAP / jp

Biskupi rozmawiali dzisiaj o projekcie, który wyznacza kierunki działania, odpowiedzi na kryzys, który Kościół przeżywa - powiedział w środę ks. Piotr Studnicki po spotkaniu KEP w sprawie ochrony małoletnich w Kościele.

"Biskupi rozmawiali dzisiaj o projekcie, który został przygotowany przede wszystkim w grupie osób skupionych wokół ojca Adama Żaka, który jako koordynator Konferencji Episkopatu Polski od lat zajmuje się sprawą ochrony dzieci i młodzieży" - poinformował ks. Studnicki.

>> Polscy biskupi: nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd

Jak wyjaśnił, dokument jest "projektem roboczym" i wyznacza "kierunki działania, odpowiedzi na kryzys, który Kościół przeżywa".

"Na pewno pierwszą rzeczą, na jaką zwraca uwagę ten projekt, to kwestia udoskonalenia odpowiedzi Kościoła, jeśli chodzi o pomoc osobom pokrzywdzonym. Mamy dużo do zrobienia w tym temacie i film braci Sekielskich to bardzo jasno pokazał. To jest kwestia chociażby zbudowania profesjonalnego systemu zgłoszeń, żeby osoby pokrzywdzone rzeczywiście wiedziały, że to można zrobić łatwo i to działa" - wskazał ks. Studnicki.

Jak dodał, chodzi m.in. o "punkty, gdzie osoby pokrzywdzone mogłoby łatwo znaleźć pomoc psychologiczną czy innego rodzaju, której potrzebują".

Ks. Studnicki powiedział, że projekt przewiduje także "bardzo mocne postawienie na kwestie prewencji i całego systemu szkoleń skierowanych do seminariów, zgromadzeń zakonnych, do księży i do wszystkich w Kościele".

Podkreślił, że chodzi o to, "żeby poprzez zmianę świadomości, edukację, informację, stwarzać coraz bardziej bezpieczne środowiska dla dzieci i młodzieży".

"Nacisk musi paść także na kwestie prawne. Ma powstać grupa robocza, która będzie służyła wprowadzenie nowego motu proprio, dokumentu papieża Franciszka. To będzie grupa ekspercka pomagająca wprowadzić w życie ten dokument" - wyjaśnił ks. Studnicki.

"Chcemy także w tym systemie jakoś usprawnić komunikację Kościoła. Więc też bardzo mocny, jeden z takich bardzo mocnych nacisków ma paść także na lepszy przepływ informacji, także jeśli chodzi o wnętrze Kościoła" - powiedział ks. Studnicki.

"To też pokazał film braci Sekielskich. Nieraz jest tak, że ksiądz jest już usunięty z kapłaństwa, a podaje się za kapłana. Tak więc brakuje takiej jasnej, płynnej komunikacji (...). Trzeba to bez wątpienia usprawnić także w komunikacji z wiernymi" - podkreślił.

Poinformował, że "ma powstać grupa robocza zastanawiająca się, jak z tym tematem wyjść do grup kościelnych, do wspólnot". "Temat jest też na pewno do przepracowania, także jeśli chodzi o ambonę - jak z tym tematem mierzyć się na ambonach podczas rekolekcji, podczas kazań" - dodał.

* * *

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

Ks. Studnicki: przygotowywany jest dokument, który jest odpowiedzią na kryzys w Kościele - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Studnicki: przygotowywany jest dokument, który jest odpowiedzią na kryzys w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.