Debata: II Sobór Watykański i jego owoce

Debata: II Sobór Watykański i jego owoce
info. pras. / pz

W październiku ubiegłego roku obchodziliśmy 50. rocznicę otwarcia II Soboru Watykańskiego. Trwający jubileusz stanowi okazję nie tylko do wspominania, lecz przede wszystkim do rozliczenia się z dziedzictwem Soboru — co udało nam się zrealizować, a nad czym wciąż musimy pracować? 27 kwietnia br. odbędzie się debata podsumowująca Akademię Soborową organizowaną przez krakowski Instytut Tertio Millennio.

Na zakończenie Akademii Soborowej w najbliższą sobotę, 27 kwietnia br., odbędzie się debata otwarta pt. Owoce Soboru. Dyskusja jest częścią organizowanych przez Duszpasterstwo Akademickie "Beczka" Bram Wiary (25-28 kwietnia br.). Udział w debacie wezmą Michał Barcikowski (redaktor kwartalnika "Christianitas"), dr Dominika Kozłowska (redaktor naczelna miesięcznika "Znak") oraz Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny kwartalnika "Więź"), natomiast poprowadzi ją Dawid Gospodarek (współpracownik Instytutu Tertio Millennio). Debata rozpocznie się o godz. 15.00 w kapitularzu Kolegium oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Prelegenci podejmą dyskusję m.in. na temat realizacji soborowych założeń oraz źródeł współczesnych kryzysów w Kościele i ich związków z II Soborem Watykańskim.

DEON.PL POLECA

Akademia Soborowa przyjęła formę cyklu dziesięciu spotkań od 17 listopada 2012 r. do 27 kwietnia 2013 r., które odbywały się w siedzibie Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. Dotychczasowe zajęcia miały formę seminariów, na których ponad trzydziestu uczestników zapoznało się z ogólnym wprowadzeniem do dokumentów soborowych i ich mniej lub bardziej krytycznymi interpretacjami. Po każdych zajęciach odbywały się ok. 2-godzinne spotkania z zaproszonym gościem. Wykłady w ramach Akademii Soborowej wygłosili m.in. bp prof. dr hab. Tadeusz Pieronek (profesor kanonicznego prawa procesowego), który jako naoczny świadek II Soboru Watykańskiego podzielił się swoim doświadczeniem soboru, o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski OSPPE (specjalista z dziedziny teologii fundamentalnej) opowiedział o eklezjologii soborowej, Janusz Poniewierski (publicysta, redaktor miesięcznika "Znak") wzbudził dyskusję wśród uczestników Akademii na temat roli świeckich w Kościele, Zbigniew Nosowski (publicysta, redaktor naczelny kwartalnika "Więź") przybliżył nauczanie Soboru dotyczące ekumenizmu, Paweł Rojek (redaktor naczelny kwartalnika "Pressje") przedstawił soborową wizję człowieka, ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Berier (profesor nauk prawnych) podzielił się swoimi przemyśleniami na temat reformy liturgicznej, dr hab. Arkady Rzegocki (politolog, kierownik Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie) mówił o relacji między państwem a Kościołem i dr Paweł Milcarek (redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas"), który opowiedział o związkach Soboru z kryzysem w Kościele.

Za cele Akademii Soborowej przyjęliśmy edukację uczestników projektu w zakresie wiedzy na temat II Soboru Watykańskiego, jego doktryny i przesłania oraz roli Kościoła Katolickiego w kształtowaniu społeczeństwa XX wieku, z naciskiem na wspólnotę europejską.

Do obowiązku Soboru Powszechnego należy przede wszystkim strzeżenie świętego depozytu nauki chrześcijańskiej i podawanie go w jak najbardziej skutecznej formie. Nauka ta obejmuje całego człowieka, złożonego z duszy i ciała, i jako pielgrzymującemu po tej ziemi, nakazuje dążyć do nieba. (…) Ponieważ ta nauka obejmuje wielorakie pola ludzkiego działania, odnoszące się tak do poszczególnych osób, jak i do rodzin oraz do całego życia społecznego, konieczną jest rzeczą, aby Kościół nie oddalał się od świętego dziedzictwa prawdy przekazanego przez Ojców; lecz aby równocześnie uwzględniał teraźniejszość, nowe warunki i formy życia nowoczesnego na świecie, które otwarły nowe drogi dla apostolstwa katolickiego. Z tego też powodu Kościół nie przyglądał się biernie godnemu podziwu postępowi odkryć geniuszu ludzkiego i nie pozostał w tyle w sprawiedliwej ich ocenie, lecz śledząc ten rozwój, nie poprzestaje upominać ludzi, ażeby kierowali swe oczy wyżej niż rzeczy zmysłowe, ku Bogu, źródłu wszelkiej mądrości i wszelkiego piękna. — powiedział w czasie otwarcia Vaticanum II papież Jan XXIII, podkreślając znaczenie Soboru, jako odpowiedzi Kościoła na potrzeby i przemiany współczesnego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Debata: II Sobór Watykański i jego owoce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.