Debata na temat adhortacji "Evangelii gaudium"

KAI / kn

O adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium" debatowali 19 grudnia w Kielcach świecki sekretarz śp. bp. Mieczysława Jaworskiego - Michał Płoski, animator ekumeniczny - Jacek Dziubel i organizator międzyreligijnych spotkań - Bogdan Białek. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu "Jaka Polska? Jaki Kościół?" w auli klasztoru ojców kapucynów.

Przesłaniem spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego były słowa z papieskiej adhortacji: "Wolę raczej Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice, niż Kościół chory z powodu zamknięcia się i wygody z przywiązania do własnego bezpieczeństwa".

Zdaniem organizatora debaty Bogdana Białka, adhortacja Ojca Świętego Franciszka to pierwszy dokument papieski od wielu lat, który mówi, co należy robić i nie jest ubrany w jakiś piękne słowa - konstrukcje teoretyczne. - Dlaczego często mówi się, że nauczanie Jana Pawła II nie jest powszechnie znane? Ponieważ jego dokumenty były bardzo trudne i to trzeba sobie uczciwie powiedzieć. Były pisane językiem filozofa, głębokiego intelektualisty, dlatego nie trafiały do prostego człowieka - mówił prezes Bogdan Białek.

- Często nawet księża posiadający przecież przygotowanie teologiczne nie potrafili tego przełożyć. A adhortacja Franciszka jest napisana bardzo prostym językiem. Jak ktoś nie wie jak żyć, to może ją przeczytać i wiele się z tego dokumentu dowiedzieć - podkreślił.

Z kolei Michał Płoski mówił o tym, co się stało w Kościele polskim w ostatnich latach. - W 1989 roku wracaliśmy do Kościoła przedwojennego. Trzeba było odzyskać mienie kościelne, przywrócić katechezę do szkół. A jednocześnie wchodziliśmy w Kościół, który został przerwany przez komunizm. Nie chcę nikogo za to winić, to było w jakiś sposób naturalne. Ale to doprowadziło do podziału w Kościele. Duchowni prezentują często sprzeczne punkty widzenia i style działania. Musimy się starać, aby ten Kościół skleić - apelował były sekretarz bp. Mieczysława Jaworskiego.

Natomiast Jacek Dziubel uważa, że każdy, kto przeczyta adhortację, odkryje coś wyjątkowego. - Ja znajduję w tym dokumencie myśli, które nachodziły mnie od dawna i będące wyrazem buntu przeciwko postawie różnych osób. Ważne na przykład są dla mnie słowa papieża, że nikt nie jest zwolniony z obowiązku towarzyszenia ubogim, ponieważ tryb życia mu to uniemożliwia - podkreślił animator ekumeniczny.

Michał Płoski, prawnik, sekretarz śp. bp Mieczysława Jaworskiego i działacz "Solidarności", dziś znany jest jako twórca ikon prezentowanych na kilkudziesięciu wystawach. Tworzy je także na kamieniach zbieranych w Górach Świętokrzyskich. Z wykształcenia prawnik, pracował jako bibliotekarz, był internowany w stanie wojennym. Jest autorem książek: "Notatki z pustelni" "Suche liście" i "Mała cisza". Publikuje m.in. w "Więzi".

Jacek Dziubel od kilkunastu lat organizuje wyjazdy na ekumeniczne spotkania do Taizé i Kodnia. Dekretem bp. Kazimierza Ryczana z 22 listopada 2005 r. został mianowany świeckim konsultorem Diecezjalnej Rady Ekumenicznej. Śpiewa w Chórze Parafii Prawosławnej pw. Świętego Mikołaja w Kielcach. W roku bieżącym został odznaczony medalem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Vir Bonus.

Bogdan Białek jest prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, psychologiem oraz założycielem i redaktorem naczelnym magazynu "Charaktery". Jest m.in. współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Od lat działa na rzecz międzyreligijnego dialogu. Od 2011 r. jest organizatorem Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich. Organizuje co roku modlitwy ekumeniczne pod pomnikiem Menora w intencji zamordowanych 20 tys. Żydów z getta kieleckiego w czasie II wojny światowej. W 2012 r. był organizatorem sesji medytacyjnej poświęconej dialogowi chrześcijańsko-buddyjsko-żydowsko-muzułmańskiemu.

Cykl spotkań pod hasłem "Jaka Polska, jaki Kościół" jest organizowany od ponad roku przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Do tej pory z kielczanami spotkali się m.in.: ks. Adam Boniecki, brat Moris Maurin i o. Wacław Hryniewicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Debata na temat adhortacji "Evangelii gaudium"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.