Dialog katolicko-żydowski: nieść świadectwo

Dialog katolicko-żydowski: nieść świadectwo
Jerozolima (fot. Alexander Delor / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Wiara i zwierzchnicy religijni mają nieść zsekularyzowanemu społeczeństwu nadzieję i moralne przewodnictwo, których źródłem jest świadomość Bożej obecności w każdym człowieku. Podkreślili to uczestnicy 10. z kolei spotkania przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i Wielkiego Rabinatu Izraela, zakończonego wczoraj w Jerozolimie. Odbywają się one regularnie od pamiętnej podróży Jana Pawła II do Ziemi Świętej, na przemian we Włoszech i w Izraelu.

Od 29 do 31 marca mówiono o wyzwaniach stojących przed dzisiejszym społeczeństwem. Przypomniano, że szybki postęp techniczny, galopujący konsumpcjonizm i nihilistyczna ideologia wraz z przesadnym skupieniem się na jednostce kosztem dobra społeczności doprowadziły do kryzysu moralnego.

„Minione stulecie obok dobrodziejstw emancypacji było świadkiem niezrównanej przemocy i barbarzyństwa – piszą kardynałowie i rabini w deklaracji końcowej z jerozolimskiego spotkania. – Nasz współczesny świat jest zasadniczo pozbawiony poczucia przynależności, sensu i celu”. W tej sytuacji wiara i zwierzchnicy religijni mają do odegrania rolę krytyczną.

„Obie nasze tradycje głoszą znaczenie, jakie ma modlitwa, która wyraża świadomość Bożej obecności, a zarazem potwierdza tę świadomość i wynikające z niej nakazy moralne” – czytamy dalej we wspólnym oświadczeniu. Jego autorzy podkreślają odpowiedzialność wierzących za dawanie świadectwa Bożej obecności w naszym świecie i konieczność uznania przez nich błędów popełnionych pod tym względem w przeszłości. To świadectwo ma objąć edukację młodzieży, działalność charytatywną, religijne zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju.

DEON.PL POLECA


Delegacji Stolicy Apostolskiej przewodniczył emerytowany argentyński kardynał kurialny Jorge Mejía, który był niegdyś sekretarzem Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Na czele delegacji żydowskiej stał główny rabin Hajfy Szear Jaszuw Kohen (Shear Yashuv Cohen), przed dwoma laty (w 2008 r.) uczestnik rzymskiego Synodu Biskupów o Słowie Bożym.

Łącznie w jerozolimskim spotkaniu uczestniczyło 9 katolików, w tym przewodniczący Papieskiej Komisji „Iustitia et Pax” kard. Peter Turkson i łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal. Stronę żydowską reprezentowało czterech rabinów i dyrektor generalny Rabinatu Izraela Oded Wiener.

Spotkania te różnią się całkowicie od negocjacji watykańsko-izraelskich zarówno religijnym, a nie politycznym charakterem, jak składem osobowym. Jednak uczestnicy nawiązali również do tej sprawy, wyrażając nadzieję na rychłe osiągnięcie rozwiązania trudności i ratyfikowanie porozumienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dialog katolicko-żydowski: nieść świadectwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.