Diecezja kielecka zachęca do zorganizowania Dnia Uchodźcy i opieki nad emigrantami
Materiały duszpasterskie dotyczące opieki i współpracy z uchodźcami, organizacji przypadającego w drugą niedzielę stycznia Dnia Uchodźcy oraz zachętę do rozważenia tej problematyki, Kuria kielecka przekazała księżom proboszczom parafii diecezji kieleckiej.
Ks. Sebastian Wieczorek, notariusz kieleckiej Kurii zwracając się do księży pisze m.in.: "14 stycznia 2018 r. (w drugą niedzielę po Bożym Narodzeniu) obchodzony jest w Kościele 104. Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy (...). Papież Franciszek, podobnie jak jego poprzednicy św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, wystosował Orędzie na ten Dzień".
Księżom zostały przesłane propozycje przygotowane przez Radę KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek we współpracy z Caritas Polska do duszpasterskiego wykorzystania w niedzielę 14 stycznia 2018 r. oraz sugestie, w jaki sposób w 2018 r. można duszpastersko pomóc uchodźcom.
Na stronie internetowej diecezji kieleckiej pojawiła się także informacja dotycząca możliwości użycia formularza "Mszy za uchodźców i wygnańców" oraz "Pro memoria" rzecznika Konferencji Episkopatu Polski w sprawie obchodów 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
"Przypominamy, że w Mszale Rzymskim przewidziana jest możliwość użycia formularza "Mszy za uchodźców i wygnańców" (Mszał Rzymski, s. 161-162) "na polecenie lub za zgodą biskupa diecezjalnego" (zob. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 373-374). Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy jest dobrą okazją, aby skorzystać z tej możliwości, na co zgodę wyrazili wszyscy biskupi diecezjalni w Polsce. Pamiętajmy w modlitwie o Polakach na emigracji. Otoczmy modlitwą także tych, którzy przybyli do naszego kraju zza wschodniej granicy oraz migrantów i uchodźców na całym świecie, szczególnie ofiary konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie" - zachęca ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.
W diecezji kieleckiej są to głównie Ukraińcy, dla których od 17 września 2017 r. funkcjonują dwa ośrodki duszpasterskie: przy parafii św. Jana Chrzciciela w Kielcach oraz przy parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. Zostały one powołane dzięki dekretom i porozumieniu bp. Jana Piotrowskiego oraz greckokatolickiego biskupa Vladymira Juszczaka. Prowadzi je duchowny greckokatolicki.
W Polsce przebywa według różnych danych szacunkowych ok. 1 mln migrantów ekonomicznych z Ukrainy. W materiałach duszpasterskich zachęca się, aby w okresie Bożego Narodzenia i po Nowym Roku w parafiach zorganizować spotkanie parafian z migrantami w Ukrainy, w "duchu miłości chrześcijańskiej dla lepszego poznania się, wsłuchania w ich historie, radości i problemy, warunki pracy, mieszkania, tym bardziej, że w wielu parafiach istnieje potencjał wolontariatu do organizowania lekcji języka polskiego i poznania kultury polskiej".
W instrukcji opracowanej przez Radę KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek można m.in. przeczytać: "14 stycznia 2018 r. zaleca się odprawienie Mszy św. w intencji migrantów i uchodźców według formularza nr 40 'Za migrantów i wygnańców' w Mszale Rzymskim [w części 'Msze i modlitwy w różnych potrzebach' - 'Różne okoliczności życia publicznego']. Byłoby wskazane, aby taka Msza św. była celebrowana regularnie, jako odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27.07.2016 r. Papież prosił o otwarte serce dla migrantów na miarę możliwości każdego kraju i o modlitwę w ich intencji - raz w tygodniu jedną godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu".
Zachęca się także do skorzystania z programu pracy wśród migrantów i uchodźców w Polsce i za granicą, który przyjęła Caritas Polska. Jest on możliwy do zaadaptowania przez Caritas diecezjalne.
Wkrótce ruszy zainaugurowana przez Papieża Franciszka kampania Caritas Internationalis i Caritas Polska pt. "Share the Journay" promująca spotkania z uchodźcami i migrantami.
W przekazanych do parafii materiałach apeluje się o "odwagę i wyobraźnię, aby migranci znaleźli wśród wiernych współczującą wspólnotę otwartych serc" oraz zachęca się do objęcia opieką duszpasterską coraz większą grupę osób wracających z dłuższego pobytu za granicą.
Skomentuj artykuł