Diecezja radomska: pomoc uchodźcom z Ukrainy

Diecezja radomska: pomoc uchodźcom z Ukrainy
(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)
6 lat temu
KAI / ptsj

O wsparcie dla uchodźców apeluje Caritas w Odessie. Przedstawiciele tej organizacji charytatywnej przebywają obecnie w Radomiu, prosząc o zorganizowanie pomocy dla ludzi, którzy na skutek działań wojennych zostali pozbawieni podstawowych środków do życia i dachu na głową. Uciekli ze zburzonych miast, ze spalonych domów, w tym co akurat mieli na sobie. Radomska Caritas już zapowiedziała zorganizowanie transportu humanitarnego do Odessy.

Według różnych szacunków fala uchodźców liczy ok. 1 mln osób. W Odessie przebywa ok. 30 tysięcy ludzi. - Uchodźców jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim. Staramy się pomóc każdemu potrzebującemu. Ci ludzie zostawili cały dobytek swojego życia. Wśród nich są młodzi i starsi ludzie, często schorowani - opowiada Aleksander Mordyński, dyrektor Caritas w Odessie, który był gościem Radia Plus Radom.

Ks. prałat Jurij Nagorny, założyciel ukraińskiej Caritas dodaje, że pomoc jest realizowana w łączności z państwem. - Ale nadal oczekujemy na wsparcie ludzi dobrej woli. Dlatego jesteśmy teraz w Polsce, odwiedzamy poszczególne diecezje. Chcemy nawiązać współpracę na tej płaszczyźnie. Liczymy przede wszystkim na żywność, odzież i środki opatrunkowe - mówi ks. Nagorny.

Dyrektor Mordyński dodaje, że obok doraźnych działań pomocowych Caritas udziela pomocy psychologicznej. - Wielu ludzi nie może się pogodzić z tym, że musieli uciekać przed wojną. Dlatego potrzebują pomocy psychologów i kapelanów. Dzieci szybko się adoptują do nowych warunków, gorzej jest z dorosłymi. Powstają już grupy wsparcia - powiedział Aleksander Mordyński.

Ks. Robert Kowalski, wicedyrektor radomskiej Caritas poinformował, że planowany jest transport humanitarny z odzieżą, żywnością i środkami opatrunkowymi. - Te rzeczy są najbardziej oczekiwane przez Caritas w Odessie. Cieszę się, że możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom tamtejszej Caritas. Planujemy uruchomić też specjalne konto, na które będzie można wpłacać dobrowolne ofiary - powiedział ks. Kowalski. Szczegóły akcji zostaną przedstawione w najbliższym czasie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diecezja radomska: pomoc uchodźcom z Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.