Dlaczego żyjecie jakby On nie zmartwychwstał?

Dlaczego żyjecie jakby On nie zmartwychwstał?
(fot. PAP/Rafał Guz)
KAI/ ad

O zmartwychwstaniu, które umożliwia chrześcijanom wkraczać w nowe życie bez lęku i obaw przed śmiercią, mówił w homilii podczas wigilii paschalnej w siedleckiej katedrze biskup Zbigniew Kiernikowski. Podczas uroczystości troje dzieci, w tym dwoje niemowląt przez zanurzenie przyjęło sakrament chrztu.

Uroczystość nocy paschalnej rozpoczęła Liturgia Światła. Na zewnątrz katedry bp Kiernikowski poświęcił ogień, od którego zapalono Paschał - symbol Zmartwychwstałego Pana. Po Liturgii Światła rozpoczęła się rozbudowana Liturgia Słowa.

DEON.PL POLECAW homilii biskup siedlecki mówił o zmartwychwstaniu, które umożliwia chrześcijanom wkraczać w nowe życie, bez lęku i obaw przed śmiercią.

- Prawdą było i jest, że to była haniebna śmierć w oczach ludzi, ale prawdą także jest to, że jest to chwalebne zmartwychwstanie - powiedział. Przypomniał, że to zmartwychwstanie pozwala nam wszystkim wkraczać w nowe życie, które nie ma w sobie lęku przed śmiercią. To życie pozwala nam inaczej patrzeć na wszystko, pozwala żyć w prawdzie i w służbie. - Jeżeli wierzę w tę haniebną śmierć, przykrytą znakiem zmartwychwstania, mam świadomość tego, że śmierć musi być, że istnieje niesprawiedliwość i człowiek, który przekreśla drugiego człowieka - dodał.

Zaznaczył także, że ten, kto wierzy, że tak potraktowany przez ludzi Bóg - Człowiek zmartwychwstał, ma w sobie też pewność, że te wszystkie nieprawości nie odbiorą mu radości życia. - Anioł powiedział do niewiast: dlaczego szukacie żyjącego pośród umarłych? Dzisiaj możemy zawołać: chrześcijanie - dlaczego żyjecie tak, jakby On nie zmartwychwstał? Dzisiaj ta noc gromadzi nas po to, aby dać wiarę w Jego zmartwychwstanie, że nie muszę żyć po swojemu, ale mogę chodzić w nowości życia. W Jezusie Chrystusie mogę żyć dla Boga i drugiego człowieka - mówił bp Kiernikowski.

Zauważył także, że tak jak uczniowie nie dowierzali niewiastom, tak nam często również się przydarza owo niedowierzanie, gdy wybieramy egzystencję bez zmartwychwstania, czyniąc siebie panami życia. - W kontekście krzyża, chwyćmy się zmartwychwstałego Pana, by On nas wprowadzał w prawdziwe życie - zachęcał biskup siedlecki.

Po zakończonej Liturgii Słowa Biskup Kiernikowski poświęcił wodę, którą następnie zostały ochrzczone trzy osoby: dziecko w wieku szkolnym oraz dwoje niemowląt przez zanurzenie.

Na zakończenie biskup siedlecki złożył wszystkim zgromadzonym życzenia wielkanocne, a w nich zachęcił do życia Paschą, ze świadomością tego, że jest taki Pan, który do nas przyszedł oddając siebie. - Niech Jego obecność przenika nasze relacje z bliźnimi oraz te wszystkie wydarzenia, które są dobre, ale też i niepomyślne. Niech nam towarzyszy moc Tego, który umarł i zmartwychwstał - mówił. Zwracając się do nowo ochrzczonych i ich rodzin przypomniał, że są oni dla nas znakami. Szczególnie ten wymowny gest wyjęcia z wody, który uświadamia nam, że wszyscy musimy przechodzić przez wody śmierci, aby mieć życie.

31 marca w Niedzielę Zmartwychwstania o godzinie 17.00 w siedleckiej katedrze biskup Zbigniew Kiernikowski będzie przewodniczył Nieszporom, kończącym Triduum Paschalne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dlaczego żyjecie jakby On nie zmartwychwstał?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.