Do bezdomnych wyruszą patrole i Apostołowie Miłosierdzia

Do bezdomnych wyruszą patrole i Apostołowie Miłosierdzia
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska przygotowuje się do pierwszego Światowego Dnia Ubogich zapowiedzianego przez Franciszka na niedzielę 19 listopada. Z tej okazji Caritas diecezji i Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie przygotowały kilka akcji charytatywnych: Patrole Miłosierdzia, Apostołowie Bożego Miłosierdzia, Torba miłosierdzia oraz Talon na chleb.

Na konferencji prasowej 16 listopada w Domu Miłosierdzia dyrektorzy placówek charytatywnych zaprezentowali nowe akcje skierowane do ludzi potrzebujących podstawowej pomocy. Obchody Dnia Ubogich rozpoczną się spotkaniem z bezdomnymi i ubogimi Koszalina. Staną się oni gośćmi biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka w sobotę, poprzedzającą właściwy Dzień. O godz. 12 w kaplicy Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie odbędzie się dla nich Eucharystia, a po niej uroczyste przyjęcie w jadalni.

DEON.PL POLECA
W diecezji rozpoczęły się też zupełnie nowe akcje, których celem jest dotarcie do ludzi ubogich. "Kilka dni temu wyruszyli z naszego domu Apostołowie Bożego Miłosierdzia. To kilkuosobowy zespół, który będzie regularnie, raz lub kilka razy w tygodniu, zależnie od potrzeb, wychodził na ulice miasta, by spotykać bezdomnych" - wyjaśnił ks. dr Radosław Siwiński, dyrektor DMB. Dodał, że Apostołowie będą ich szukać po to, by opowiedzieć im o miłości Boga, a także podjąć próby wyciągania ich z bezdomności.

Natomiast w zimowe mroźne dni wyruszy z Caritasu na ulice i działki Patrol Miłosierdzia, czyli wolontariusze Szkolnych Kół Caritas i studenci wsparci przez ratownika medycznego, którzy będą wyszukiwać bezdomnych i proponować im kubek gorącej herbaty, talerz zupy, ciepłą odzież lub pomoc medyczną. Ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas, zapowiedział, że Patrol będzie pomagał wszystkim potrzebującym, nawet tym, którzy nie mogą skorzystać z opieki schroniska dla bezdomnych czy innych placówek, np. z powodu nietrzeźwości.

DEON.PL POLECA

19 listopada Caritas rozpocznie ogólnopolską akcję pn. "Torba miłosierdzia". Jest to papierowa torba na zakupy, którą można odebrać w punktach Caritasu, a następnie wypełnić produktami spożywczymi o długim terminie przydatności do spożycia lub środkami czystości. Caritas diecezji rozprowadziła już 8 tys. takich toreb. Wypełnione można przynosić do oddziałów parafialnych lub do centrali Caritas lub do Domu Miłosierdzia w Koszalinie.

Inną inicjatywą Caritas jest akcja "Talon na chleb". Według ks. Rody ma to być minimalna pomoc, której należy udzielić każdemu, kto znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej. Talony, uprawniające do nabycia bochenka chleba w wybranych miejscach miasta, można odbierać w kilku placówkach Caritas w Koszalinie: w Centrum Kryzysowym na ul. Harcerskiej, w Domu Samotnej Matki na ul. Wojska Polskiego oraz w centrali Caritas na ul. Domina.

Dyrektor diecezjalnej Caritas wyraził nadzieję, że "Torba miłosierdzia" stanie się inspiracją do całorocznej troski o ubogich. Odwołał się zarazem do orędzia Franciszka przygotowanego na pierwszy Światowy Dzień Ubogich, które kończy się zdaniem o celowości Dnia i podkreśla, że dla ludzi sumienia i wiary ma on być impulsem do odkrycia, że potrafią się podzielić tym, co posiadają.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do bezdomnych wyruszą patrole i Apostołowie Miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.