Dominikanie przygotowują się do jubileuszu
Kolejna kapituła generalna dominikanów odbędzie się za trzy lata, w 2016 roku w Bolonii, przy grobie św. Dominika - postanowili uczestnicy dobiegającej dziś końca kapituły generalnej tego zakonu w Trogirze w Chorwacji. Zbiegnie się ona z jubileuszem 800-lecia zatwierdzenia braci kaznodziejów przez papieża Honoriusza III.
Wśród kwestii poruszonych podczas trwających dwa i pół tygodnia obrad znalazły się przygotowania do jubileuszu 800-lecia istnienia dominikanów. Kapituła przygotowała szereg norm dotyczących przygotowań w poszczególnych prowincjach, zaproponowała także szereg wydarzeń na poziomie całego zakonu. Praca będzie kontynuowana przez komitet, który generał o. Bruno Cadoré ma powołać do końca bieżącego roku, by koordynował przygotowania i informował o rozmaitych inicjatywach publikując program. Jubileusz rozpocznie się 7 listopada 2015 roku uroczystością Wszystkich Świętych Dominikańskich, a zakończy 21 stycznia 2017 (w rocznicę bulli Honoriusza III). Mottem jubileuszu, proponowanym całemu zakonowi, będzie "Posłani, by głosić Dobrą Nowinę". Do planowanych wydarzeń wpisano między innymi spotkanie młodzieży dominikańskiej w Krakowie w związku ze Światowym Dniem Młodzieży w 2016 roku.
Dużo energii i czasu poświęcono procesowi, który został zapoczątkowany na poprzedniej kapitule i potwierdzony w Trogirze: restrukturyzacji zakonu i przekształcenia wikariatów generalnych w wiceprowincje lub wikariaty prowincjalne. Trzeba było przemyśleć konsekwencje strukturalne i prawne, także w perspektywie kapituł generalnych. Kapituła odwołała zasadę, że wiceprowincja musi posiadać wśród swoich braci (których jest przynajmniej 25) 2/3 braci afiliowanych. Oznacza to, na przykład że Wikariat Rosji i Ukrainy, który przed kapitułą w Trogirze nie miał podstaw formalnych, by przekształcić się w wiceprowincję (brakowało afiliowanych tam braci), znów zyskał do tego podstawy.
Poważnym tematem podniesionym już przez relację generała, była formacja, w tym stała formacja i formacja formatorów. Wielokrotnie powracał też temat braci współpracowników, nie będących kapłanami. Z jednej strony spadła liczba powołań, co przynagla do poszukiwań, z drugiej strony zgłaszają się dziś czasem kandydaci, którzy mimo posiadania wykształcenia wyższego chcą żyć w zakonie jako niekapłani. Kapituła nie przynosi jakichś decydujących rozstrzygnięć w tej dziedzinie. Formułuje jednak zadanie przygotowania lepszego pomysłu na formację braci współpracowników, daje zachęty do jak najlepszej integracji braci we wspólnotach poszczególnych klasztorów.
Skomentuj artykuł