Donald Trump wezwał prezydenta Erdogana do uwolnienia pastora Brunsona

Donald Trump wezwał prezydenta Erdogana do uwolnienia pastora Brunsona
(fot. PAP/EPA/Olivier Douliery / POOL / fb.com/andrewbrunson)
PAP / sz

Donald Trump wezwał prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana do uwolnienia amerykańskiego pastora Andrewa Brunsona, oskarżonego o działalność terrorystyczną. "On nie zrobił nic złego" - napisał prezydent USA na Twitterze.

"To kompletna hańba, że Turcja nie chce uwolnić szanowanego pastora z USA Andrewa Brunsona, który jest zbyt długo więźniem" - napisał Trump na Twitterze. Według amerykańskiego prezydenta Erdogan "powinien zrobić coś, by uwolnić tego cudownego chrześcijańskiego męża i ojca."

W środę turecki sąd zdecydował, że na czas procesu amerykański pastor pozostanie w areszcie. Sprawa duchownego wywołała napięcia na linii Ankara-Waszyngton.

Pochodzącego z Karoliny Północnej i żyjącego w Turcji od ponad 20 lat duchownego aresztowano w październiku 2016 roku, a jego proces rozpoczął się w kwietniu br. Brunson został oskarżony o szpiegostwo oraz powiązania z Fethullahem Gulenem, obwinianym przez Ankarę o próbę zorganizowania zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 r.

Pastor, który założył w Izmirze protestancki Kościół Zmartwychwstania, stanowczo zaprzecza jakiemukolwiek działaniu na szkodę państwa tureckiego. Grozi mu 35 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym roku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaproponował USA wymianę Brunsona na Gulena, który od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Po ujawnieniu w Turcji wielkiego skandalu korupcyjnego w 2013 roku Gulen jest oskarżany o to, że próbuje zdalnie zorganizować tzw. struktury równoległe, nazywane przez władze organizacją terrorystyczną Fethullaha (FETO).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Donald Trump wezwał prezydenta Erdogana do uwolnienia pastora Brunsona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.