Doskonały środek do umocnienia wiary

Doskonały środek do umocnienia wiary
(fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / kn

O tym, że pielgrzymka to doskonały środek do umocnienia naszej wiary mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 12 sierpnia do pielgrzymów w jasnogórskiej bazylice na zakończenie 31. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sandomierskiej.

W tegorocznej Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sandomierskiej, która przebiegała pod hasłem "Z Maryją do Jezusa", wzięło udział blisko 2 tys. pątników. Najmłodszy uczestnik, mający zaledwie kilka miesięcy, pielgrzymował z rodzicami, zaś najstarszy - liczył sobie ponad 80 lat.

DEON.PL POLECA

Wraz z pątnikami pielgrzymią trasę przemierzał bp Krzysztof Nitkiewicz. Zwracając się do pielgrzymów hierarcha podkreślił, że poprzez pielgrzymkę uczymy się wspólnotowego przeżywania wiary i przynależności do Kościoła a przez wspólną drogę pielgrzymi pozostają blisko Boga i blisko siebie.

- Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tegorocznej pielgrzymce. Widzę, że jest to doskonały środek do umocnienia naszej wiary, ale także do umocnienia jedności między nami. Dzisiaj często tej jedności brakuje, mamy własne poglądy, które nie chcą się pogodzić z poglądami innych, mamy własne drogi, które nie krzyżują się z drogami innych osób - mówił biskup. - Tymczasem Kościół to wielka wspólnota, której pewnym obrazem jest pielgrzymka. To właśnie w niej idziemy razem, podążamy tą samą drogą, tutaj każdy pozostaje sobą, choć przyświeca nam jeden cel. Myślę, że te osoby, które brały udział w pielgrzymce, staną się liderami i przewodnikami dla wiernych w swoich parafiach - podkreślił hierarcha.

Podczas wspólnej Eucharystii w bazylice jasnogórskiej, wieńczącej pielgrzymkę bp Nitkiewicz w homilii zachęcał pielgrzymów, aby nie ustawali w budowaniu wzajemnych więzi we wspólnotach parafialnych oraz swoich środowiskach.

Ks. Rafał Cudziło, przewodnik sandomierskiej kolumny, wyrażając wdzięczność wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację pielgrzymki i czuwali nad jej bezpiecznym przebiegiem, wyraził nadzieje, że świadectwo tegorocznych pątników zachęci wielu innych do przyszłorocznego pielgrzymowania do Jasnogórskiej Pani.

Posługę duchową podczas tegorocznej pielgrzymki pełniło kilkudziesięciu księży, wspomaganych przez diakonów i kleryków. Trudy codziennego wędrowania pomagała znosić służba medyczna składająca się z lekarzy i pielęgniarek. Nad bezpieczeństwem czuwali porządkowi i służby techniczne. W każdej grupie o śpiew dbały grupy muzyczne.

Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się 5 sierpnia 1984 r., kiedy to po praz pierwszy wyruszyła z sandomierskiej bazyliki katedralnej.
Przed 1984 r. pielgrzymowanie z Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego odbywało się w ramach pielgrzymki radomskiej. Pątnicy sandomierscy wychodzili wówczas na pielgrzymi szlak ze Starachowic. Natomiast wierni ze Stalowej Woli pielgrzymowali z pielgrzymką rzeszowską. W latach 80. mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej, jako oddzielna "janowska" grupa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Doskonały środek do umocnienia wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.