Dramatyczna sytuacja chrześcijan w Iraku

Dramatyczna sytuacja chrześcijan w Iraku
(fot. The U.S. Army / (CC BY 2.0) / flickr.com)
KAI / pk

Sytuacja chrześcijan w Iraku jest dramatyczna - podkreślił abp Jean Sleiman OCD, łaciński arcybiskup Bagdadu, który 29 sierpnia gościł w Poznaniu na zaproszenie abp. Stanisława Gądeckiego. Wieczorem tego dnia iracki hierarcha uczestniczył w uroczystościach odpustowych w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Poznaniu-Morasku, prosząc tamtejszych parafian o wytrwałą modlitwę w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.

Podczas pobytu w Poznaniu arcybiskup Bagdadu spotkał się z metropolitą poznańskim abp. Stanisławem Gądeckim, nawiedził katedrę poznańską oraz klasztory poznańskich karmelitów i karmelitanek, prosząc o modlitwę w intencji pokoju. Abp Sleiman spotkał się także z dziennikarzami udzielając wywiadu m.in. "Przewodnikowi Katolickiemu" i odwiedził rozgłośnie radiowe.

W kościele parafialnym pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Poznaniu-Morasku wziął natomiast udział w uroczystościach odpustowych ku czci Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Arcybiskup Bagdadu koncelebrował tam Sumę odpustową m.in. z ks. Waldemarem Cisło, dyrektorem sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przybliżył również zgromadzonym na odpuście kapłanom, siostrom ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, które na Morasku mają swój dom generalny i wiernym świeckim, obecną sytuację chrześcijan w Iraku.

- Wcześniej również przeżywaliśmy różnego rodzaju tragedie, zamachy, niebezpieczeństwa, ale obecnie przerażająca jest skala zagrożenia. Radykalni islamiści dążą do wyeliminowania wszystkich innych mniejszości religijnych, które nie są islamskie - podkreślił abp Sleiman dodając, że przed 2003 r., zanim upadł reżim w Iraku, żyło tam ok. 1,5 mln chrześcijan, w ostatnich latach było ich ok. 400 tys., a od momentu wprowadzenia na terenie Syrii i Iraku państwa islamskiego wyemigrowało stamtąd jakieś 200 tys. chrześcijan.

- W ostatnim czasie, podczas eskalacji tego konfliktu wiele rodzin straciło praktycznie wszystko: domy, dobytek i, co najgorsze, nadzieję, co może doprowadzić do tego, że chrześcijaństwo zniknie z terenu Iraku. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna! - przestrzegał arcybiskup Bagdadu prosząc o wytrwałą modlitwę w intencji pokoju na całym Bliskim Wschodzie, aby Bóg przemienił serca tych, którzy czynią nieprawość.

- To, czego oczekujemy, o co prosimy opinię międzynarodową, to aby chrześcijanie z Iraku mogli wrócić do swoich domów mając zabezpieczone swoje życie, aby mogli cieszyć się wolnością i pokojem - mówił abp Sleiman.

Ks. Cisło zauważył natomiast, że chrześcijanie w Iraku mają świadomość, że nie zaspokoimy ich wszystkich potrzeb i nie usuniemy wszystkich ich problemów. - Dla nich niezwykle ważna jest jednak świadomość, że także w Polsce jest ktoś, kto myśli o nich, modli się za nich i mówi w ich imieniu - przekonywał dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Abp. Jean Benjamin Sleiman OCD, łaciński metropolita Bagdadu, przybył do Polski na zaproszenie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w związku z obchodami Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie, do których zachęcał polski Episkopat zwłaszcza 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Arcybiskup Bagdadu, podczas swojego pobytu w naszym kraju w dniach 25-29 sierpnia, odwiedził Częstochowę, Warszawę, Siedlce i Poznań dając świadectwo prześladowaniom, jakich doznają chrześcijanie w Iraku i Syrii oraz prosząc o modlitwę w intencji pokoju na całym Bliskim Wschodzie.

W 2010 r. w Poznaniu gościł również, w ramach obchodzonego w listopadzie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, abp Louis Rafael Sako, patriarcha Babilonii Kościoła Katolickiego obrządku chaldejskiego. Dzień ten ma uwrażliwiać na problem łamania prawa do wolności religijnej, które jest podstawowym prawem każdego człowieka.

Obecnie, w związku z coraz bardziej dramatyczną sytuacją chrześcijan w Iraku i Syrii, gdzie władzę przejmują islamscy fundamentaliści, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie pilnie apeluje o modlitwę w intencji wyznawców Chrystusa żyjących w tych krajach i pomoc materialną dla nich. Natomiast Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE) wezwała członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań na rzecz powstrzymania tragedii mniejszości chrześcijańskiej w północnym Iraku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dramatyczna sytuacja chrześcijan w Iraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.