Droga Krzyżowa na terenie obozu na Majdanku

Droga Krzyżowa na terenie obozu na Majdanku
(fot. Krzysztof Kokowicz / (CC BY-SA 3.0 PL) / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży rozpoczęła Droga Krzyżowa na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady na Majdanku. W piątkowy wieczór obozowymi alejkami przeszło kilka tysięcy osób trzymając w dłoniach świece i pochodnie.

Nabożeństwo z udziałem młodzieży z całej archidiecezji, gości z Ukrainy oraz członków i podopiecznych Bractwa im św. Brata Alberta w Lublinie, rozpoczęło się przy Pomniku Walki i Męczeństwa.

Kolejne stacje, rozmieszczone na terenie byłego obozu koncentracyjnego, prowadziły na "lubelską Golgotę" - pod mauzoleum z prochami pomordowanych.

Rozważania osnute wokół orędzia papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Młodzieży, połączone były z prezentacją świadectw byłych więźniów Majdanka.

DEON.PL POLECA

W nabożeństwie uczestniczyli biskupi: abp Stanisław Budzik oraz bp Artur Miziński, a także szczególny świadek Majdanka, ks. prał. Władysław Kowalik. - Dziś mija 70 lat, jak chodziłem po tej ziemi jako 5-letni chłopiec, gdy z rodzicami trafiłem na Majdanek w czasie pacyfikacji powiatu biłgorajskiego. Pamiętam wspinaczkę na piętrowe łóżka obozowe, a także wspominaną przez innych więźniów łaźnię, w której polewano nas wodą na przemian lodowatą i gorącą. Moja matka własnym ciałem nakrywała mnie, by tak bardzo nie bolało - wspominał ks. Kowalik.

Wspólna modlitwa i spotkanie z młodzieżą dla ocalałego z obozu stały się okazją do apelu, by nie odrzucać Boga. - Lublin ma błogosławioną górę Kalwarię, miejsce na którym Chrystus umierał w więźniach. Przeżywając miłość Chrystusa w rozważanych stacjach Drogi Krzyżowej, musimy sobie uświadomić, że takie miejsca powstawały i mogą powstawać tam, gdzie odrzuca się Boga, wartości i zasady, a na pierwszym miejscu stawia się luz, osobistą korzyść i przyjemność. Jako myśl zasadnicza naszej modlitwy nich zostaną słowa Jana Pawła II, który na Westerplatte wzywał, by od siebie wymagać - mówił ks. prał. Kowalik.

Nabożeństwo zakończyła polsko-ukraińska modlitwa o pokój oraz pasterskie błogosławieństwo. - Młodzi pamiętają o tamtych czasach i chcą budować inny, lepszy świat - mówił abp Stanisław Budzik. - Bł. Jan Paweł II nazwał kiedyś obóz w Oświęcimiu Golgotą naszych czasów. Te słowa możemy odnieść także do tego miejsca, bo wszędzie, gdzie cierpi i umiera człowiek, Chrystus jest z nim; On, który wziął na siebie nasze cierpienia i który poprowadzi nas do chwały zmartwychwstania, daje nam moc abyśmy budowali świat pełen pokoju i miłości - podkreślał na zakończenie metropolita lubelski.

Organizatorem tegorocznych obchodów ŚDM są Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie oraz Uniwersytet Otwarty KUL. Hasłem obchodów są słowa: "Zależni od Boga, czyli wolni". W programie jeszcze: Forum Młodych (12 kwietnia) oraz uroczysta Msza św. w Niedzielę Palmową z przekazaniem kanonizacyjnej iskry Bożego Miłosierdzia (13 kwietnia).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Droga Krzyżowa na terenie obozu na Majdanku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.