Jasna Góra: Ekstremalna nocna droga krzyżowa

Jasna Góra: Ekstremalna nocna droga krzyżowa
(fot. Wikimedia Commons)
PAP / mm

Ponad 40 km w nocy z piątku na sobotę pokonają uczestnicy nietypowej, ekstremalnej drogi krzyżowej z sanktuarium w Leśniowie na Jasną Górę w Częstochowie. W czasie marszu będzie obowiązywać zasada milczenia.

Jak informują organizatorzy, to przedsięwzięcie przeznaczone dla wytrawnych piechurów, osób aktywnych fizycznie i przyzwyczajonych do długich dystansów.

"Uczestnicząc w takiej drodze krzyżowej mamy możliwość duchowego przeżycia, ale też odczucia fizycznego zmęczenia czy nawet bólu. Inaczej patrzy się na cierpienie Chrystusa, samemu ponosząc jakąś ofiarę" - powiedział PAP organizator Andrzej Modrzewski.

Ekstremalna drogę krzyżową rozpocznie się mszą świętą o godz. 20 w Sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie. Trasa biegnie przez Wysoką Lelowską, Przybynów, Choroń, Dębowiec i dzielnice Częstochowy: Kręciwilk, Błeszno, Raków, Bór i Śródmieście.

Podczas wędrówki obowiązuje zasada milczenia - między stacjami uczestnicy mają zachować ciszę i skupienie. Na samych stacjach można czytać rozważania i modlić się głośno.

W tym roku ekstremalna droga krzyżowa pomiędzy dwoma sanktuariami w regionie częstochowskim jest organizowana po raz drugi. W pierwszej, ubiegłorocznej, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Na tegoroczną napłynęło już ponad 80 zgłoszeń. Zgłosić się może każdy, ale musi powiadomić o tym organizatorów. "Idziemy nocą przez las - chodzi o to, żeby nikt się nie zgubił" - wyjaśnił Modrzewski.

Wyruszając w trasę, trzeba mieć ze sobą prowiant i ciepłe napoje, ciepłe ubrania - w tym przeciwdeszczowe, wygodne buty, naładowany telefon komórkowy z podanymi przez organizatorów numerami, pod które można dzwonić w razie problemów na trasie. Należy też zabrać latarkę, podstawowe opatrunki, można wziąć kijki trekkingowe. Warto mieć mapę lub pobrać ślad GPS.

Chętni będą mogli nieść przygotowane przez organizatorów krzyże. Wszyscy uczestnicy otrzymają egzemplarz rozważań, opaskę odblaskową i opis trasy z wyznaczonymi stacjami drogi krzyżowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Ekstremalna nocna droga krzyżowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.