Drony będą pomagać pielgrzymom zmierzającym do Santiago de Compostela

Drony będą pomagać pielgrzymom zmierzającym do Santiago de Compostela
(fot. depositphotos.com)
PAP / pk

Rząd wspólnoty autonomicznej Galicii, w północno-zachodniej Hiszpanii, zatwierdził w piątek plan wykorzystania dronów w akcjach medycznych dla pątników zmierzających do Santiago de Compostela. Co roku docierają tam tysiące pielgrzymów z całego świata.

Jak poinformował regionalny rząd Galicii, w najbliższych dniach rozpisany zostanie przetarg na drony, które będą mogły przenosić medyczny sprzęt ratowniczy, głównie defibrylatory służące w akcjach reanimacyjnych.

"Zwycięzca konkursu będzie odpowiedzialny zarówno za dostarczenie i obsługę dronów, jak też za działanie telefonicznej sieci ostrzegania o nagłym przypadku" - wyjaśnił odpowiedzialny za sprawy gospodarcze w rządzie Galicii Francisco Conde.

Przedstawiciel regionalnych władz zaznaczył, że drony będą przemieszczać się do potrzebujących wsparcia medycznego pątników wyposażone m.in. w defibrylator oraz niewielkich rozmiarów elektrokardiograf.

Conde zaznaczył, że zakup dronów wynika z konieczności przygotowania się do przypadającego w 2021 roku tzw. Roku Jakubowego, kiedy dzień patrona miasta, obchodzony 25 lipca, przypada w niedzielę. Z okazji jubileuszu można wówczas w Santiago de Compostela uzyskać odpust zupełny, a liczba napływających tam pielgrzymów znacząco wzrasta.

"Za kilka miesięcy, w 2020 roku, rozpoczniemy testy nowego systemu ratownictwa dla pątników" - dodał Conde.

Podczas tegorocznych wakacji dronów zaczęła używać hiszpańska drogówka. Urządzenia pomagają policjantom w identyfikacji pojazdów nadmiernie przekraczających prędkość na autostradach.

W lipcu dyrekcja Biura Pielgrzymów działającego w ratuszu w Santiago de Compostela poinformowała o znaczącym wzroście pątników zmierzających do tego hiszpańskiego miejsca kultu. Szacuje się, że w czerwcu 2019 roku do tamtejszej katedry dotarło 49 tys. pielgrzymów z całego świata, czyli aż o 45 proc. więcej pątników w porównaniu z czerwcem 2010 roku, kiedy w mieście obchodzony był Rok Jakubowy.

Według statystyk władz Santiago de Compostela, znaczący wzrost liczby pątników w czerwcu można wytłumaczyć rosnącą liczbą nowych tras pielgrzymkowych. Obecnie do miasta prowadzi już 12 szlaków dla pielgrzymek odbywanych pieszo, rowerem lub konno.

Katedra w Santiago de Compostela, którą uznaje się za miejsce pochówku św. Jakuba, od średniowiecza jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W 1985 roku zespół zabytkowy jego starego miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Drony będą pomagać pielgrzymom zmierzającym do Santiago de Compostela
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.