Drony będą pomagać pielgrzymom zmierzającym do Santiago de Compostela
Rząd wspólnoty autonomicznej Galicii, w północno-zachodniej Hiszpanii, zatwierdził w piątek plan wykorzystania dronów w akcjach medycznych dla pątników zmierzających do Santiago de Compostela. Co roku docierają tam tysiące pielgrzymów z całego świata.
Jak poinformował regionalny rząd Galicii, w najbliższych dniach rozpisany zostanie przetarg na drony, które będą mogły przenosić medyczny sprzęt ratowniczy, głównie defibrylatory służące w akcjach reanimacyjnych.
"Zwycięzca konkursu będzie odpowiedzialny zarówno za dostarczenie i obsługę dronów, jak też za działanie telefonicznej sieci ostrzegania o nagłym przypadku" - wyjaśnił odpowiedzialny za sprawy gospodarcze w rządzie Galicii Francisco Conde.
Przedstawiciel regionalnych władz zaznaczył, że drony będą przemieszczać się do potrzebujących wsparcia medycznego pątników wyposażone m.in. w defibrylator oraz niewielkich rozmiarów elektrokardiograf.
Conde zaznaczył, że zakup dronów wynika z konieczności przygotowania się do przypadającego w 2021 roku tzw. Roku Jakubowego, kiedy dzień patrona miasta, obchodzony 25 lipca, przypada w niedzielę. Z okazji jubileuszu można wówczas w Santiago de Compostela uzyskać odpust zupełny, a liczba napływających tam pielgrzymów znacząco wzrasta.
"Za kilka miesięcy, w 2020 roku, rozpoczniemy testy nowego systemu ratownictwa dla pątników" - dodał Conde.
Podczas tegorocznych wakacji dronów zaczęła używać hiszpańska drogówka. Urządzenia pomagają policjantom w identyfikacji pojazdów nadmiernie przekraczających prędkość na autostradach.
W lipcu dyrekcja Biura Pielgrzymów działającego w ratuszu w Santiago de Compostela poinformowała o znaczącym wzroście pątników zmierzających do tego hiszpańskiego miejsca kultu. Szacuje się, że w czerwcu 2019 roku do tamtejszej katedry dotarło 49 tys. pielgrzymów z całego świata, czyli aż o 45 proc. więcej pątników w porównaniu z czerwcem 2010 roku, kiedy w mieście obchodzony był Rok Jakubowy.
Według statystyk władz Santiago de Compostela, znaczący wzrost liczby pątników w czerwcu można wytłumaczyć rosnącą liczbą nowych tras pielgrzymkowych. Obecnie do miasta prowadzi już 12 szlaków dla pielgrzymek odbywanych pieszo, rowerem lub konno.
Katedra w Santiago de Compostela, którą uznaje się za miejsce pochówku św. Jakuba, od średniowiecza jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W 1985 roku zespół zabytkowy jego starego miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Skomentuj artykuł