Duszpasterz krwiodawców: idąc do betlejemskiego żłóbka, wstąpmy do stacji krwiodawstwa

Duszpasterz krwiodawców: idąc do betlejemskiego żłóbka, wstąpmy do stacji krwiodawstwa
fot. depositphoto.com
KAI / sz

Z apelem o oddawanie osocza zwrócił się do ozdrowieńców o. Zenon Surma CMF, krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi. – W czasie przeżywanego adwentu, kiedy Pan jest blisko, a my kierujemy nasze kroki w stronę betlejemskiego żłóbka, nadłóżmy drogi i skierujmy się do stacji krwiodawstwa, aby oddać osocze – zachęcił duchowny w rozmowie z KAI.

O. Zenon Surma przypomniał, że pobieranie osocza, podobnie jak krwi, odbywa się w najwyższym rygorze sanitarnym i jest całkowicie bezpieczne. – Poszerza się grono ozdrowieńców, którzy mogą i powinni oddać osocze na rzecz potrzebujących. To wciąż jeden z głównych sposobów na walkę z epidemią koronawirusa – podkreślił.

Franciszkanin, który od 1978 r. oddał ponad 60 litrów krwi, zachęca aby ozdrowieńcy zgłaszali się do regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, gdzie dokładnie opisane są procedury oddawania osocza, jak też warunki jakie trzeba spełnić, aby móc zostać jego dawcą.

– W czasie przeżywanego adwentu, kiedy Pan jest blisko, a my kierujemy nasze kroki w stronę betlejemskiego żłóbka, nadłóżmy nieco drogi i skierujmy się do stacji krwiodawstwa, aby oddać osocze. Podzielmy się osoczem z potrzebującymi, pomóżmy im w walce z chorobą, może dzięki nam spędzą swoje święta z rodziną w domu – zachęcił o. Surma.

Jednorazowo od dawcy pobierane jest 650 ml osocza. Zabieg trwa ok. 30-40 min. Przerwy pomiędzy pobraniami osocza nie powinny być krótsze niż 2 tyg. Ważna informacja dla osób, które oddają krew jest taka, że pobranie osocza może być przeprowadzone po przerwie wynoszącej co najmniej 30 dni od pobrania krwi pełnej.

W ciągu roku od jednego dawcy nie pobiera się więcej niż 25 litrów osocza. Krew lub osocze może oddać zdrowa osoba w wieku od 18-65 lat. Rano przed donacją należy zjeść lekkie śniadanie, a w dniu poprzedzającym wypić nieco więcej płynów, aby rozrzedzić krew. Do rejestracji potrzebny jest dowód osobisty.

Ojciec Zenon Surma przypomina również, że nadal potrzebna jest też krew, dlatego zachęca, aby w tym trudnym czasie zgłaszać się do regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Najbardziej uniwersalna jest grupa 0, dlatego, że tę grupę krwi można podawać wszystkim potrzebującym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko
16,09 zł
22,97 zł

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Duszpasterz krwiodawców: idąc do betlejemskiego żłóbka, wstąpmy do stacji krwiodawstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.