Duże zainteresowanie polskim stoiskiem na kongresie rodzin w Irlandii

(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Po raz pierwszy w historii Światowych Spotkań Rodzin, organizowanych od 1994 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II, na trwającym zlocie w Dublinie przygotowano cieszące się dużym zainteresowaniem polskie stoisko prezentujące polski Kościół, rodzinę i świętych.

Inicjatorem zorganizowania stoiska jest rodzina Aldony i Artura Wiśniewskich z Glinojecka, prowadzących fundację Tak dla Rodziny.

Na polskim stoisku, wśród około 300 innych przygotowanych przez organizacje i przedstawicieli lokalnych Kościołów z całego świata, prezentowane są sylwetki polskich świętych, wśród nich Jana Pawła II, Faustyny Kowalskiej, Maksymiliana Kolbego czy Stanisława Kostki. Można też obejrzeć film prezentujący życie polskich rodzin, duszpasterstwo rodzin i małżeństw.

DEON.PL POLECA

Abp Eamon Martin: Irlandia to kraj misyjny>>

Film otwierają słowa św. Jana Pawła II: "Rodzina - pierwszą najważniejszą drogą Kościoła".

Jak powiedziała PAP Aldona Wiśniewska, pomysł przygotowania polskiej prezentacji narodził się, gdy w 2015 roku jej rodzina uczestniczyła w poprzednim spotkaniu w Filadelfii z papieżem Franciszkiem.

- Właśnie tam zauważyliśmy, że na trwającym z tej okazji kongresie brakuje polskiego stoiska. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, które na następnym Światowym Spotkaniu Rodzin będzie prezentowało polskie życie rodzinne i religijne - dodała.

- W 2017 roku założyliśmy fundację Tak dla Rodziny; naszą misją jest umacnianie misji rodzinnych i małżeńskich, ale jednocześnie postanowiliśmy podjąć wyzwanie, by w Dublinie pojawiło się polskie stoisko; i udało się - wyjaśnił Artur Wiśniewski.

Zapewnił następnie: "Z wielką niecierpliwością czekamy teraz na spotkania z papieżem Franciszkiem, na jego słowa o rodzinie, na jego wskazówki i drogę, którą nam wskaże".

Z kolei Aldona Wiśniewska podkreśliła: "Stoisko zorganizowaliśmy wraz z naszymi dziećmi. Zasługą naszych synów jest realizacja projekcji o duszpasterstwie rodzin i polskich rodzinach".

- W tym filmie - jak zaznaczyła - opowiadamy o polskich rodzinach, o tym, że rozwijają się one w różnych wspólnotach, w czasie pielgrzymek, rekolekcji, różnych inicjatyw Domowego Kościoła, Drogi Neokatechumenalnej, Orszakach Trzech Króli.

Polskie stoisko cieszy się dużym zainteresowaniem tysięcy osób, które uczestniczą w trwającym do piątku kongresie rodzin na terenie przestronnych hal Royal Dublin Society.

Rodzina Wiśniewskich powiedziała, że osoby z całego świata przyciągają przede wszystkim prezentowane postaci polskich świętych. - Ludzie z najdalszych zakątków, duszpasterze i świeccy mówią nam, jak bardzo są im bliscy - stwierdziła Wiśniewska.

Kard. Schönborn w Dublinie: mniej mówić o seksie, więcej o dobru dziecka>>

Muzykująca rodzina Wiśniewskich wystąpiła w środę na koncercie w kościele św. Audoena w Dublinie, gdzie działa duszpasterstwo Polonii. "Rodzina pod flagą Niepodległej" - to hasło występu zespołu Moja Rodzina z okazji stulecia niepodległości.

W oficjalnej polskiej delegacji, która przybyła na IX Światowe Spotkanie Rodzin, jest biskup toruński Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Są też rodziny z Polski.

Polskie rodziny licznie przychodzą na teren, gdzie odbywa się kongres, co potwierdziła w rozmowie z PAP obecna tam polska wolontariuszka Ewa ze Stalowej Woli. - Co chwilę słyszę język polski, mocno zaznaczamy naszą obecność na dublińskim spotkaniu - dodała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duże zainteresowanie polskim stoiskiem na kongresie rodzin w Irlandii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.